Niedawno górnicy masowo zachorowali, teraz masowo ozdrowieli

Górnik, zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay
Górnik, zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay

Wyzdrowiało już blisko 85 proc. z ponad 6,5 tys. górników zakażonych koronawirusem od początku epidemii – wynika z danych spółek węglowych. W czwartek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przybyło 112 ozdrowieńców i 3 nowych zakażonych, a w Polskiej Grupie Górniczej – 9 zakażonych i 23 ozdrowieńców.

Jak dotąd wyzdrowiało ok. 93,1 proc. zakażonych koronawirusem górników z PGG, prawie 78,8 proc. pracowników JSW oraz 100 proc. górników z bytomskiej kopalni Bobrek, należącej do spółki Węglokoks Kraj. Średnio 84,9 proc. osób zakażonych SARS-CoV-2 jest już uznane za ozdrowieńców.

Łącznie od początku epidemii w JSW zakażonych zostało 3986 pracowników, a w PGG – 1930. W sumie w obu spółkach potwierdzono 5916 przypadków SARS-CoV-2. Wraz z kopalnią Bobrek, gdzie już ponad tydzień temu wyzdrowieli wszyscy zakażeni górnicy, łączna liczba zakażeń w kopalniach węgla kamiennego wynosi 6506; wyzdrowiało 5526 osób.

W JSW odnotowano najwięcej zakażeń w górnictwie. W miniony weekend liczba osób z potwierdzonym koronawirusem utrzymywała się na niezmienionym poziomie, jednak w poniedziałek potwierdzono 28 nowych przypadków, we wtorek kolejnych 12, w środę 20, a w czwartek 3, z czego dwa w kopalni Budryk i jeden w ruchu Knurów – części kopalni Knurów-Szczygłowice. To pierwszy wykryty przypadek koronawirusa w tym zakładzie.

Od początku epidemii najwięcej przypadków SARS-CoV-2 wykryto w należących do JSW kopalniach Pniówek (1607), Zofiówka (1180) i Borynia (495). W kopalni Jastrzębie-Bzie zostało zakażonych 388 osób, w Budryku 311, w Szczygłowicach 4, a w Knurowie 1. Jak przekazała w czwartek spółka, już 3139 pracowników to ozdrowieńcy – o 112 więcej niż w środę. W kwarantannie jest 85 pracowników JSW.

Pracę wznowiły zatrzymane z powodu epidemii kopalnie JSW: w kopalni Knurów-Szczygłowice od 29 czerwca trwa normalny cykl produkcyjny, a kopalnia Budryk stopniowo wraca do normalnego cyklu produkcyjnego od wtorku. Bez zakłóceń pracują pozostałe kopalnie spółki.

W największej węglowej spółce – PGG – od środy przybyło dziewięć nowych zakażeń. Od początku epidemii w PGG potwierdzono SARS-CoV-2 u 1930 osób, z których 1797 już wyzdrowiało – od środy przybyło 23 ozdrowieńców. 184 pracowników PGG jest na kwarantannie. W spółce przeprowadzono ponad 50,6 tys. wymazów na obecność koronawirusa.

Wszystkie kopalnie PGG, które przed trzema tygodniami wstrzymały lub ograniczyły produkcję węgla z powodu pandemii, od poniedziałku wracają do normalnej pracy. Ograniczenie produkcji objęło 10 zakładów górniczych PGG: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.

Według danych sanepidu i Ministerstwa Zdrowia, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do środy SARS-CoV-2 wykryto u 13 tys. 499 osób, z których 349 zmarło. W regionie wyzdrowiało dotychczas ponad dwie trzecie zakażonych. (PAP)

9 KOMENTARZE

  • ▌▌Na tę okoliczność chyba już nawet przestali umierać — jeszcze niedawno raportowano, ile to osób zmarło każdego dnia (z tendencją wznoszącą!), ale gdy trzeba? Dla dobra Partii chyba na ten czas przed nowelizacją budżetu i podatków po prostu przestali umierać!

   .

 1. Po 12 lipca bedzie druga meega fala. Bez aplikacji i sledzenia wszystkich kontaktow nie wyjdziesz z domu dla wspolnego bezpieczenstwa. Dzis duda rozdawal bulki z coronovirusem w kopalni :-) #WYpad 2020

 2. Żaden górnik nie umarł, wyjątkowo zdrowi ci górnicy, chyba że zastosowano w jakimś celu same fałszywie pozytywne testy

 3. jesli nastepnym razem beda szukac paleczki kalowe, to znajda je na ciele,ubraniu kazdego mieszkanca tej planety i na tej podstawie wprowadza nowe prawo internowania,czy dozywotniej kwarantanny. Byle dupek,nawet bez mozgu wskaze cie palcem,a pasozyty wybrani do rzadzenia panstwem dopilnuja tego,by ,,prawo,, sie dokonalo.

 4. 83% testów CoV19 daje falszywe pozytywne wyniki, część testów jest zainfekowanych – Dr. S. Montanari
  Na stronie amerykańskiego CDC (kontrola chorób) piszą, że test przeciwciał może pokazać, że są przeciwciała dla całej rodziny korona wirusów oraz grypy. Jeśli chorowałeś na grypę to będziesz miał pozytywny test. Dlatego mają 70-80% fałszywie pozytywnych testów.

Comments are closed.