Niszczyciele języka w natarciu. Stowarzyszenie scrabblistów wymazuje politycznie niepoprawne słowa

Obrazek ilustracyjny/Murzyn z gazetą
Obrazek ilustracyjny/Murzyn z gazetą Źródło: Pixabay

Północnoamerykański związek scrabblistów (NASPA) skreślił ze swojej oficjalnej listy 236 słów, które potencjalnie mogą obrażać. Sprawa rozpoczęła się od publikacji na Facebooku i dyskusji dotyczących amerykańskich protestów przeciwko rasizmowi.

– Jeden z naszych członków zapytał, co robimy, by zmniejszyć napięcia rasowe w USA oraz w Kanadzie – tłumaczy radiu NPR szef organizacji John Chew. – Po ożywionej dyskusji i internetowej sondzie rada konsultacyjna NASPA opowiedziała się za usunięciem 236 pozycji z listy. Wśród nich znajdują się obraźliwe słowa dotyczące pochodzenia, rasy, religii, płci, seksualności czy niepełnosprawności.

– Niektórzy członkowie grozili odejściem ze związku jeśli zostanie usunięte choćby jedno słowo; inni grozili odejściem, jeśli jakiekolwiek obraźliwe słowa pozostaną – tłumaczy w swoim oświadczeniu Chew. Jego zdaniem „dobre argumenty” padały po obu stronach sporu, a podział był mniej więcej „50 na 50”.

Oficjalna lista słów używana jest w trakcie scrabblowych turniejów. Związek NASPA reprezentuje ok. 10 tys. graczy w USA oraz Kanadzie.

Decyzja związku scrabblistów to pokłosie fali histerii i zamieszek, które wybuchły w amerykańskich miastach po zabójstwie pod koniec maja w Minneapolis przez policję czarnoskórego George’a Floyda.

Bandy faszystów z Antify oraz rasistowskiej organizacji BLM demolują i plądrują miasta, a także niszczą i obalają pomniki. Dotyczy to nie tylko miejsc upamiętnienia żołnierzy Konfederacji, ale także postumentów m.in. Krzysztofa Kolumba oraz byłych prezydentów: Jerzego Waszyngtona czy Thomasa Jeffersona.

Akcję niszczenia języka już prowadzi i propaguje stacja CNN. Jej pracownicy zaczęli robić przegląd słów i zwrotów, które według nich powinny zniknąć z języka

Prezydent USA Donald Trump upoważnił pod koniec czerwca władze federalne do zatrzymywania osób niszczących pomniki i karania ich nawet 10 latami więzienia. (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. A WSZ D. Trump kazał już wpisać Antifę na listę międzynarodowych organizacji terrorystycznych (gucio mnie obchodzi decentralizacyjny charakter czy odmienność między oddziałami tych obrzydliwców) czy się na zapowiedziach skończyło?

Comments are closed.