Rząd bierze się za kierowców. Dziesięciokrotna podwyżka maksymalnego mandatu z 500 zł do 5 000 zł

Jazda na czerwonym świetle, bez dokumentów i pod wpływem narkotyków... Czego to ludzie nie wymyślą, gdy są poszukiwani listem gończym. Foto: PAP
Kontrola - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP

Dziesięciokrotna podwyżka maksymalnego mandatu z 500 zł do 5 tys. zł – to jeden z pomysłów rządu na walkę z drogowymi piratami – pisze w czwartkowym wydaniu „Dziennik Gazeta Prawna”.

Surowsze kary za wykroczenia popełniane w rejonie przejść dla pieszych (minimum 1–1,5 tys. zł) oraz w obszarze zabudowanym; wyższe mandaty dla drogowych recydywistów i wydłużenie o rok ważności punktów karnych (przy jednoczesnym zwiększeniu ich limitu) oraz likwidacja kursów pozwalających zredukować ich liczbę – to wytyczne które, według gazety, premier Mateusz Morawiecki wysłał pod koniec kwietnia do resortów: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury.

DGP podaje, że te ministerstwa mają opracować zmiany w taryfikatorze mandatów oraz w prawie wykroczeń.

„Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach, których celem jest ograniczenie zachowań szczególnie niebezpiecznych na drogach i eliminacja tzw. piratów drogowych” – cytuje DGP pismo premiera Mateusza Morawieckiego.

Gazeta podkreśla, że tak drastyczne podwyżki mandatów mogą sprawić, że kierowcy będą masowo odmawiać ich przyjęcia, odraczając w ten sposób moment zapłaty i licząc, że sędzia złagodzi karę. To z kolei grozi zalaniem sądów wnioskami o ukaranie za wykroczenia.

Według „DGP” poważne wątpliwości Ministerstwa Sprawiedliwości budzi to, że kary za wykroczenia drogowe byłyby wyższe niż za drobne przestępstwa, jednocześnie gazeta wskazuje, że wysokość mandatów jest zamrożona od ponad 20 lat, a przez ten czas siła rażenia sankcji znacznie się zmniejszyła.

Wskazuje, że maksymalny mandat (500 zł) w 1997 r. był wyższy niż ówczesna płaca minimalna (450 zł) i stanowił 57 proc. średniego wynagrodzenia, obecnie jest to odpowiednio 19 proc. najniższego wynagrodzenia i 9 proc. średniego. (PAP)

39 KOMENTARZE

 1. Pewnie doj3b4c ludziom w kraju nędzy.
  więc – postawić ograniczenie w lesie do 60km/h i linię ciągłą na km prostym odcinku i doić.
  Autostrad nie ma ale doić, skończyć budowę -znaki zostawić ograniczające na miesiąc prędkość i doić. A sami bezkarni. Pomagać komuś? e poj3b4ło my doimy -tak wygląda praca Policji. Po co łapać przestępcę- prokurator jutro wypuści – dowalić się do normalnych pracujących i doić.

  • Czysta PRAWDA.
   MILICJA nie jest dla Obywateli tylko przeciw. Nic się nie zmieniło, stara, „dobra” komunistyczna szkoła.

   • ● „W związku z wydatkami potrzebnymi na zorganizowanie w Żywcu telewizyjnego Turnieju Miast milicja woj. bielskiego otrzymała polecenie uzyskania dodatkowych 2 mln zł przez nakładanie mandatów.” — „«S» Podbeskidzia” nr 77, 1985.

    ● „Zapraszając na mszę św. w Łękach Kościelnych, odprawianą przez ks. Nowaka (do wiosny 1984 r. wikarego w Ursusie), redakcja «Głosu Łodzi» ostrzega: samochody parkować w miejscach strzeżonych przez miejscową ludność — milicja przebija opony.” — „Tygodnik Mazowsze” nr 103, 1984.

    ● „W Chełmie pijany milicjant uprowadził autobus PKS. Na szczęście milicyjny porywacz uderzył autobusem w drzewo, co spowodowało tylko spisanie autobusu do kasacji.” — „Informator Lublin” nr 37, 1986.

    .

   • Uważam że bardzo dobrze, u nas kary za przekroczenie prędkości są za małe, i dlatego jest jak jest. Jak będziesz miał dostać 5000 to się dwa razy zastanowisz czy jest sens deptać, moze lepiej szybciej wyjść z domu a nie nadrabiać prędkością.

    • Zapis się do ORMO popierając reżim i popieraj peerelowskiej domiary, przez które wiele osób zostało zrujnowanych i się powiesiło, szkoda pisać do pożytecznych idiotów…

    • Co pani powie? Te same budżetowe mendy gardłowały, że nie wysokość kary a nieuchronność itp. a tu x10?!
     Jak im mało, to niech nie szmacą waluty, stówka jak będzie tyle samo warta co w 97r to i problemu nie będzie.

 2. To może od razu kara śmierci? Policja już i tak nosi broń, zostaje jeszcze do każdego fotoradaru wstawić RPG.

 3. No i dobrze.Może to w jakimś stopniu zmiejszy ilość pryszczatych kretynów na drogach,którzy ze względu na swoje upośledzenie umysłowe nigdy nie powinni uzyskać prawa jazdy.

  • Zgadza się .W innych krajach mandaty są wyższe i nawet za parę kilometrów ponad limit i nikt nie robi z tego wielkiego halo.
   W Anglii nowy kierowca w pierwszych 2 latach nie może mieć więcej niż 6 pkt ,bo zabierają na stałe pj i musi zdawać od nowa teorię i praktykę,a tak wogóle jest 12 pkt ale na 2lata !
   Za to jet to jeden z najbezpieczniejszych krajów pod względem wypadków i ofiar śmiertelnych.
   Jeżeli perswazja nie pomaga to najskuteczniejsze jest uderzenie po kieszeni.
   Normalni kierowcy nie mają się czego obawiać a prostaki w zdezelowanych trupach po 5 helmutach może się zastanowią czy warto.

   • No „piękny” przykład. :D
    Lewacka do bólu mała brytania…
    Niepotrafiąca poradzić sobie z chołotą, którą nawpuszczała.
    A FUJ!

   • Ciesze się, może co poniektórym przytemperuje fantazje. Jeszcze do tego powinna być automatyczna konfiskata pojazdu i wystawienie na licytacje jeśli kierowca jest nawalony lub pod wpływem prochów.
    Może będzie bezpieczniej i wpływy do budżetu spadną…

  • Najgorsze zagrożenie na drodze to cioły za kierownicą, zesrane ze strachu, wlokące się lewym pasem 40 na godzinę, zajeżdżający drogę, wyjeżdżający przed nos z podporządkowanej etc.

   No i rowerzyści = zakała drogowa.

 4. w skrajnych przypadkach nawet i te podwyższone kary są za małe ale dla przeciętnego kierowcy który przekroczy prędkość o 10 czy 15 km to co jest powinno wystarczyć

 5. jesli to my trzymalibysmy sie takiej samej zasady z karami jak oni,to musielibysmy wieszac politykow,by lepiej i uczciwiej rzadzili.
  A swoja droga chcac likwidowac inflacje nie moga dodrukowywac kazdego dnia pieniadze, dlatego musza na obiecanki zabrac je z naszej kieszeni.

 6. akurat to jest krok w dobrym kierunku i jestem jak najbardziej za, troche jeżdże i widzę, że niektórzy kierujący zachowują się na drodze tak jakby ich spuścili z łańcucha

  • „trochę jeżdżę” – to dlatego trochę wiesz o jeździe samochodem; najgorszymi kierowcami są zawalidrogi, niedzielni kierowcy; i piesi, wchodzący na pasy jakby byli świętymi krowami; pieszy może się zatrzymać w miejscu, samochód nie, zwłaszcza duży tir; dlatego uprzywilejowanie podchodzącego do przejścia dla pieszych pieszego powoduje coraz więcej wypadków, w tym śmiertelnych; ale to wiedzą ci co dużo jeżdżą (skąd to może wiedzieć gość siedzący w bagażniku?); nie problemem jest minąć się na lusterka jadąc np. 100 km/godz.; problemem jest minąć gamonia jadącego z włączonym prawym kierunkowskazem skręcającego w lewo; i można takich przypadków przedstawić ile się tylko da; a jazda na (po) rondzie sprawia wielu tyle problemów, że głowa mała; a są to najlepsze skrzyżowania dróg jakie mogą być – właśnie rondo; ale jakiś debil naopowiadał, żeby włączać kierunkowskazy wjeżdżając na rondo, podczas gdy najważniejsze jest włączenie prawego przy zjeździe z niego; reszta to odwracanie uwagi i tzw. światełka choinkowe, które skutecznie rozpraszają innych użytkowników; nawiasem mówiąc (pisząc) to powinno być m.in. codziennie w telewizji realizującej misję, zwłaszcza za 2 mld zł na rok;

 7. szybkość, szybkością, a czy ktoś zbadał ile wypadków jest przez wyposażanie samochodów w różne gadżety? ubezpieczałem auto, pytanie: czy posiada kierownicę wielofunkcyjną, odpowiadam: kierownica jak sama nazwa wskazuje, służy do kierowania, nic takiego nie ma, ludzie w tracie jazdy bawią się tymi gadżetami, nie patrząc na drogę, jechałem z kolegą, w aucie ekran, gdzie kamera pokazuje drogę przed autem, zamiast patrzeć na drogę patrzy na ekran, jak ładnie widać i chwali się, że ma na kierownicy 26 różnych niepotrzebnych przycisków, tak, że nawet w mieście jadąc 20 km/h, rozprasza się gdy odbiera telefon, nawet przez głośnomówiący, w tym samym czasie radio, klima, szyby, nawigacja, szyberdach, tu pokazuje, nie wjeżdżaj na ten czy inny pas, w hybrydach pokazuje na czym jedzie, i inne czynności, potrąci pieszego na przejściach i to by było na tyle, resztę każdy sobie może dośpiewać

 8. Problem panie Morawiecki, jest w tym, że tragicznie niebezpieczne są te przejścia, na których są dwa równoległe pasy jazdy w jednym kierunku, a nie ma BRAKU kolizyjności, w uproszczeniu jednoznaczne j sygnalizacji świetlnej. Pan jesteś przecież człowiekiem światowym, więc popatrz, jak to wygląda w krajach ze znikomą śmiertelnością pieszych (nwet Niemcy, czy choćby ogólnie kraje skandynawskie). Popatrz natomiast na przepisy, które SZYBKO zminimalizowały problem (mocno) pijanych za kierownicą, gdzie wprowadzono za to konfiskatę pojazdu, co akurat należy popierać, ponieważ dotkliwość jest adekwatna do zamożności. Natomiast tylko zbrodniarze mogą chcieć z najbiedniejszego społeczeństwa Europy (Polska. Rumunia, Bułgaria) zrobić restrykcjami im problemy, których nie udźwigną finansowo, więc DALSZE zwiększanie biedy, ubóstwa i samobójstwa!). Chyba że zależy pewnym grupom sterującym na dalszym holokauście narodu Polskiego, a Pan Panie morawiecki jesteś z nimi?!

  • No dokładnie o to przecież chodzi.
   A ten figurant z krzywą od nienawiści twarzą jest pierwszym od wprowadzania w czyn tejże doktryny.

 9. ● „W związku z wydatkami potrzebnymi na zorganizowanie w Żywcu telewizyjnego Turnieju Miast milicja woj. bielskiego otrzymała polecenie uzyskania dodatkowych 2 mln zł przez nakładanie mandatów.” — „«S» Podbeskidzia” nr 77, 1985.

  .

 10. Mogą zwiększyć ale nie do 5 tys (np do tys). Lepiej niech zmienia prawo żeby osoby co niby nic nie posiadają zaczęły w jakiś sposób np prac spłacać swoje zadłużenia. Oni udają że wszystko jest na żonę itp sami nic nie mając i robią co chcą. Jak by ich przymusowo wysłać do pracy żeby to odpracowali to raz dwa kasa się znajdzie.

 11. Do tego na pewno wprowadzą więcej automatów i kamer śledzących na przejściach dla pieszych i może jeszcze dyżurnych prowokatorów na przejściach dla pieszych.

Comments are closed.