Uchwała sejmowa ponad podziałami. Reakcja polskich posłów na naruszenie przez Chiny autonomii Hongkongu

Reinterpretacja flagi Gadsdena i hasło wolnościowców w obronie Hongkongu Źródło: Tumblr
Reinterpretacja flagi Gadsdena i hasło wolnościowców w obronie Hongkongu Źródło: Tumblr

Polscy posłowie od lewa do prawa, ponad podziałami, poparli uchwałę dot. naruszenia przez Chiny autonomii Hongkongu.

Uchwałę potępiającą naruszenie poparli: Artur Dziambor (Konfederacja), Jarosław Gowin (Porozumienie), Jakub Kulesza (Konfederacja), Dobromir Sośnierz (Konfederacja), Andrzej Sośnierz (Porozumienie), Franciszek Sterczewski (bezpartyjny), Hanna Gill-Piątek (Lewica), Michał Gramatyka (KO), Klaudia Jachira (KO), Paulina Matysiak (Lewica), Maciej Konieczny (Lewica), Adrian Zandberg (Lewica), Urszula Zielińska (Lewica).

Wszystkie te osoby wspólnie potępiają naruszenie autonomii Hongkongu przez komunistyczne Chiny. Uchwały nie ma jeszcze w porządku obrad. Warto nadmienić, że poseł Konfederacji – Dobromir Sośnierz – wspierał Wolne Miasto już podczas pierwszej fali protestów.

Wolne Miasto Hongkong już nie jest wolne

Hongkong znów trawią niepokoje społeczne. Policjanci zatrzymali niedawno pierwszą osobę za złamanie przepisów o bezpieczeństwie państwowym, narzuconych regionowi dzień wcześniej przez władze ChRL. Zatrzymano mężczyznę z flagą wzywającą do niepodległości Hongkongu.

Po tym zdarzeniu na ulice wyszły protestujące masy Hongkończyków. Zatrzymano ponad 30 osób demonstrujących w okolicy Causeway Bay.

Znamiennym jest, że rzecz działa się w 23. rocznicę przekazania byłej brytyjskiej kolonii pod władzę komunistycznej ChRL. Wśród zatrzymanych jest poseł Partii Demokratycznej Andrew Wan. Na nagraniach telewizyjnych widać, że policjanci potraktowali go gazem pieprzowym z bliskiej odległości.

Chiny łamią umowę z Wielką Brytanią

Hongkong to była brytyjska kolonia, która wróciła do Chin w 1997 roku. Podstawą prawną powrotu był akt prawny, którego tytuł dobrze oddaje przesłanie treści: „Jedno państwo, dwa systemy”. Na podstawie tej konstytucji Hongkong posiada status Wolnego Miasta, z którym wiąże się wiele przywilejów. W odróżnieniu od Chin Kontynentalnych, w metropolii panuje demokracja. System ekonomiczny można określić jako prawie idealny system kapitalistyczny – ludzie są stosunkowo bogaci i żyją w dostatku.

Dlatego obywatele hongkońscy boją się, gdy tylko ich rząd zacieśnia stosunki z Chińską Republiką Ludową. Mieszkańcy wolnego miasta nie chcą stracić wolności gospodarczej, wolności słowa i możliwości wybierania władz.

Kapitalizm i demokracja to zupełnie przeciwieństwo do komunizmu Chin kontynentalnych. Niezależność Wolnego Miasta jest atakowana przez chińskich władyków, którzy łakną hongkońskiego dobrobytu.

Wolnościowcy stoją po stronie Wolnego Miasta

Przy okazji ostatnich protestów poparcie dla bojowników o wolność wyrażało wielu przedstawiciele wolnościowej prawicy. M.in. poseł Konfederacji – Dobromir Sośnierz. Polityk wstawił na swojego Twittera zdjęcie z koszulką, na której znajduje się parafraza wolnościowego hasła „Don’t tread on me”. Na koszulce posła widniał napis „Don’t tread on Hongkong”.

Źródło: PAP, nczas.com

7 KOMENTARZE

 1. Chiny zaatakują rosje a potem europę, nie zatrzymają się na hiszpanii czy rumunii
  bedziemy pod okupacja chinska, mam nadzieję, że niedługo.

  gdy bedziesz siedziec glodny i zmarznięty pamiętaj że to przez komunizm

 2. I po co Konfederacja się miesza? To wewnętrzna sprawa Chin i ewentualnie Wielkiej Brytanii, nie nasza jakie prawo jest tam uchwalane.

  • „Pozostaje tylko zadać pytanie: czy jest to uchwała potrzebna? Czy cementuje ona siłę państwa polskiego czy wręcz przeciwnie – utrwala podległość wobec USA?”
   z medianarodowe

 3. a gdzie rezolucje posłów, gdy notoryczne żydowscy okupanci Palestyny łamią wszelkie prawa międzynarodowe, dopuszczają się ludobójstwa i jeszcze robią za męczenników. Odwaga staniała na USraelski gwizdek, tylko elementarna przyzwoitość, dla jednakowego traktowania wszystkich kosztuje…

 4. Jezeli u nas uchwala sie cos ‚ponad podzialami’ to znaczy ze rozkaz przyszedl z zewnatrz.
  Milo zobaczyc, ze i Konfederacja podlega dokladnie temu samemu ukladowi co okraglostolowy POPiS.

Comments are closed.