Co widzą niewidomi od urodzenia? Naukowcy odkryli, że kora wzrokowa takich osób jest aktywna

Ślepiec Źródło: Łotr 1. Gwiezdne Wojny - historie

Kora wzrokowa osób niewidomych od urodzenia nie jest „uśpiona”. Naukowcy z Instytutu Psychologii UJ w Krakowie – wraz z międzynarodowym zespołem – odkryli, że działa ona podobnie jak u osób widzących.

U osób widzących kora wzrokowa, poza przetwarzaniem informacji wzrokowej, koduje informacje o słyszanych dźwiękach. Osoby, które nie widzą od urodzenia również wykorzystują ten obszar mózgu w ten sposób.

„Wykorzystaliśmy metodę obrazowania rezonansem magnetycznym do prześledzenia aktywności mózgu niewidomych ochotników, kiedy słuchali oni dźwięków, takich jak szum lasu, odgłosy zatłoczonej ulicy, czy też odgłosy ludzkich rozmów” – cytuje dra Łukasza Bolę w informacji prasowej Instytut Psychologii UJ.

U niewidomych nawet najbardziej podstawowe obszary wzrokowe kodują informacje o słyszanych dźwiękach.

„Innymi słowy, używając jedynie aktywności kory wzrokowej, byliśmy w stanie odgadnąć jakiego dźwięku słuchała w danym momencie niewidoma osoba badana. Co ciekawe, pomimo pewnych różnic w poprawności rozróżniania dźwięków, ogólny wzór wyników był bardzo podobny dla osób niewidomych i dla osób widzących, badanych uprzednio przez moich współpracowników” – tłumaczy dr Bola.

„W wymiarze praktycznym to, że generalna organizacja kory wzrokowej jest u osób niewidomych zachowana, może być istotną informacją dla badaczy opracowujących metody przywracania wzroku, takie jak implanty siatkówki” – dodaje naukowiec.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.

Źródło: cell.com/wprost.pl

Comments are closed.