Ks. Isakowicz-Zaleski: Trzaskowski neguje ludobójstwo Polaków na Wołyniu [WIDEO]

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i Rafał Trzaskowski/Fot. PAP
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i Rafał Trzaskowski/Fot. PAP

11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. O 77. rocznicy tej zbrodni przypomniał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Podkreślił też, że Rafał Trzaskowski „zaprzecza prawdzie o ludobójstwie”.

„Ludobójstwo dokonane w latach 1939 – 1947 przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich i Lubelszczyźnie stanowi część dramatu zgotowanego obywatelom polskim przez systemy i ideologie totalitarne. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów, SS Galizien i band chłopskich na terenie sześciu przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, Lubelskiego i poleskiego – zginęło ponad 150 tys. polskich obywateli. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób” – czytamy na stronie facebookowego wydarzenia „77. rocznica apogeum ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Kresach”.

„Dodam, co jest na czasie, że Trzaskowski zaprzecza prawdzie o ludobójstwie” – napisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski na Twitterze.

Duchowny podkreślił, że prezydent Warszawy „neguje ludobójstwo Polaków” na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Przypomniał też nagranie, na którym kandydat na prezydenta RP nie chciał użyć w stosunku do rzezi wołyńskiej określenia „ludobójstwo” i obstawał przy „kompromisie” polegającym na używaniu sformułowania „cechy ludobójstwa”.

Chodzi o słowa kandydata Koalicji Obywatelskiej, które padły podczas jednego ze spotkań przed wyborami samorządowymi. Szczeciński radny PiS Dariusz Matecki pytał Trzaskowskiego, dlaczego politycy PO nie chcieli nazwać rzezi wołyńskiej ludobójstwem.

Nazwijmy to konkretnie. Tak jak mówimy „nazistów”, „komunistów”. Nazwijmy konkretną organizację – banderowców – a nie przypisujmy winy do konkretnej narodowości – mówił Trzaskowski.

Był kompromis, mówiący „cechy ludobójstwa” – zaznaczył polityk, opowiadając się za tą opcją.

Źródła: Facebook/YouTube

11 KOMENTARZE

 1. Setki tysięcy Polaków oddało życie za ojczyznę.
  Tylko A. Duda, polski patriota i chrześcjanin, jest gwarantem utrzymania Polski i jej rozwoju.
  Nie głosujcie na Czaskowskiego, agenta Bild…berg, Yda, bo obudzicie się w chaosie gospodarczym, chaosie LGBT, chaosie przemocy z Antify, chaosie finansowym, chaosie napływu uchodźców muzułmańskich,
  wymazywaniem chrześcjaństwa, wymazywaniem polskości na rzecz globalnej komuny UE.

  • Dudełe i rozwój? Chyba inflacji i rozdawnictwa. Może nie wpuszcza muzułmanów, ale innych imigrantów pozaeuropejskich.

  • Sraty taty, PiSowcy aż nóżkami przebierają na myśl o fruktach z UE i „dotacji” :D Takie samo zło, jaj PO. Przebrał się diabeł w ornat…

   Po owocach poznacie: polityka wschodnia leży, na Ukrainie i Litwie zamykają wbrew woli mieszkancow Polskie szkoły ufundowane przez Polaków, repatriacja to pic na wodę (z wyjątkiem mieszkańców Izraela, gdzie paszporty RP rozdawane są na lewo i prawo), kasy na muzea, miejsca pamięci i rodaków ze wschodu niewiele, ale setki MILIONÓW zł lecą na cmentarze żydowskie, muzea Polin Żydów Polskich, Powstania w gettcie, zwroty majątków (za które były już wypłacane rekompensaty) gminom żydowskim itd

 2. Ludzie, czemu z waszych wypowiedzi zionie nienawiścią? Wg tego tekstu Trzaskowski nie neguje rzezi na Wołyniu, mówi po prostu ze była ona dokonana przez czesc spolecznosci ukraińskiej i ma cechy ludobójstwa, tak jak nikt nie uogólnia zbrodni dokonanych przez niektórych Polaków…

 3. Ciekawe o kim tak pisze Wikipedia?
  Teresa Trzaskowski, pseudonym „Justyna” is said to have been a secret informant. Her reports were to concern US diplomats, musicians and those involved in the jazz scene. Amongst others, she is said to have informed on Jerzy Matuszkiewicz and Leopold Tyrmand.
  To wyjasnia wszystko!

 4. Coś mi tu nie gra!
  Czyżby bardzo szanowany przeze mnie ks. Isakowicz-Zaleski włączył sie w kampanię wyborczą po stronie A. Dudy?

  Przypomnę, że na Twitterze 8:34 AM · 13 cze 2018 ks. Isakowicz-Zaleski zamieścił taki wpis:

  @IsakowiczZaleski

  Na referendum nie pójdę, gdyż @prezydentpl @Andrzej Duda stale odmawia udziału w wydarzeniach upamiętniających ofiary ludobójstwa Polaków na #Kresy. Na dodatek fraternizuje się z gloryfikatorami @UPA. Zachęcam Kresowian i ich potomków, aby w formie protestu też nie poszli do urn.

  link: https://nczas.com/2018/06/13/isakowicz-zaleski-%e2%80%8fwzywa-do-bojkotu-prezydenckiego-referendum-duda-stale-odmawia-udzialu-w-wydarzeniach-upamietniajacych-ofiary-ludobojstwa-polakow-na-kresach/

  Tak więc obydwa wpisy dotyczą roku 2018. Obydwa mówią o niezbyt chwalebnej postawie (mówiąc bardzo delikatnie) wobec tej tragedii Polaków Kresowian obu kandydatów na prezydenta (Dudy i Trzaskowskiego).

  Jednakże ten wpis zamieszczony wyżej w artykule jest z 9 lipca 2020 (a więc na trzy dni przed II turą) i wyraźnie sugeruje, że tylko Trzaskowski jest probanderowski.
  Oj nieładnie proszę księdza, nieładnie!

  Od siebie dodam, że tak naprawdę cała Banda Czworga+ jest probanderowska. Różnice pomiędzy nimi są niewielkie i drugorzędne.

  Przyczyna jest oczywista: Wszystkie człony Bandy Czworga są ekspozyturami obcych interesów. Żadne z nich nie reprezentuje Polskiej Racji stanu i Polskiego Interesu Narodowego.

  • PiS jest ekspozyturą interesów żydowskich i amerykańskich, PO NIE reprezentuje interesów polskich, inne partie reprezentują swoje (niezależnie czy są dla Polski korzystne, czy nie).

 5. Nie wiem w ogóle jak można rozważać głosowanie na Trzaskowskiego. Tęczowy prezydent Warszawy z gigantycznym balastem (zrealizowanych 5 z 77 obietnic wyborczych, największe zanieczyszczenie rzeki na świecie, problemy ze spalarnią i oczyszczalnią śmieci – rozwożą je po całej Polsce!). Socjalista, już obiecuje kolejne ‚plusy’. Wypisał się z Kościoła, który teraz piętnuje wraz z SLD, Razem itp. Wątpliwe poszanowanie historii, tradycji. Tego chcecie? Nie pamiętacie jak Tusk rządził i czym się to skończyło?

Comments are closed.