RCB i Polscy Łowcy Burz ostrzegają! Nadciągają silne burze z dużym gradem [MAPA AKTYWNOŚCI BURZ]

Burza. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Burza. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w piątek alert w związku z silnym wiatrem i burzami z gradem dla mieszkańców woj. mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego oraz części powiatów woj. kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. polscy Łowcy Burz także ostrzegają przed silnymi burzami z gradem.

„Uwaga! Dziś (10.07) oraz w nocy silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – ostrzegło RCB na Twitterze. Dodano, że alert został wysłany do mieszkańców zagrożonych województw.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie drugiego stopnia. Obowiązuje ono w północnej części woj. dolnośląskiego, południowej części woj. kujawsko-pomorskiego, w południowych i wschodnich powiatach woj. wielkopolskiego oraz w całym województwie mazowieckim, łódzkim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Tam synoptycy prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów może wynieść do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm. W trakcie opadów deszczu będą również występować burze z porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie nawet do 110 km/h. W trakcie burz możliwy jest też grad.

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Polscy Łowcy Burz też ostrzegają

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 10.07.2020, godz. 12:00 CEST do 11.07.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej, centralnej i północno-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego i bardzo dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, silnych trąb powietrznych i ulewnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na obszary sąsiadujące od północy ze strefą 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu trąb powietrznych.

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.07.2020 i noc 10/11.07.2020
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na obszary sąsiadujące od południa ze strefą 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego i bardzo dużego gradu oraz bardzo silnych porywów wiatru.


(PAP)

1 KOMENTARZ

 1. ▌▌Odmienna losów kolejka…

  5 lat temu wszystko sprzyjało PiS — dlatego nawet pogodę w dniu wyborów mieli jak na zamówienie: piękny październik, podczas gdy nad elektoratem drugiej części POPiS z PO padały deszcze w dniu wyborów — mniej osób poszło na wybory.

  Teraz odmiana w drugą stronę: w sobotę, w nocy i z rana mają przechodzić nawalne, podtopieniowe deszcze wyłącznie nad elektoratem Dudy.

  .

  ▌▌Myślisz o zagłosowaniu na neobolszewicki monopol władzy PiS? Ty lepiej sprawdź, czy już nie masz wody w piwnicy!

  .

Comments are closed.