UJAWNIAMY! To Morawiecki doradzał sprzedaż polskiej spółki Francuzom! A PKP mogły trafić do przyjaciela Putina

Foto: PAP / Własne

„Najwyższy Czas!” dotarł do pełnomocnictwa podpisanego przez Mateusza Morawieckiego ws. prywatyzacji miejskiej spółki SPEC. Premier PiS zalecał również sprzedaż spółki PKP… Rosjanom od Władimira Putina.

Premier Mateusz Morawiecki zarzucił Warszawie, że komunalną spółkę ciepłowniczą sprzedano Francuzom (Veolia Energia – daw. Dalkia Warszawa). Okazuje się, że gdy prywatyzowano Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, doradzał w tym bank BZ WBK, którego prezesem był wówczas Mateusz Morawiecki.

To właśnie Bank Zachodni pod kierownictwem Morawieckiego przygotował strategię prywatyzacji. Zapisano w niej, że nie ma argumentów przeciw prywatyzacji.

„Najwyższy Czas!” dotarł do oryginału pełnomocnictwa datowanego na 21 stycznia 2010 roku.

W dokumencie czytamy, że Bank Zachodni WBK SA (nazwany liderem konsorcjum), reprezentowany przez Mateusza Morawieckiego, prezesa zarządu, działając w imieniu własnym oraz konsorcjum, udziela Rafałowi Skowrońskiemu, dyrektorowi departamentu doradztwa, obszar rynków kapitałowych w Banku Zachodnim WBK SA, pełnomocnictwa do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego z przewidywaną opcją przez Miasto Stołeczne Warszawa dotyczącej wykonania analizy przedprywatyzacyjnej Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA i przygotowania strategii prywatyzacyjnej spółki.

Na dole dokumentu widnieje podpis Mateusza Morawieckiego. To właśnie ludzie Morawieckiego dokonali wyceny SPEC, co później wywoływało kontrowersje – obecni poplecznicy PiS uważali, że sprzedano spółkę zbyt tanio.

Sam prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił wówczas: „Musimy się temu niszczycielskiemu pomysłowi przeciwstawić. Mogą to zrobić mieszkańcy Warszawy. (…) Trzeba się zmobilizować, stworzyć szeroki ruch społeczny. Tego nie może zrobić jedna partia, ona może być uczestnikiem tego ruchu”.

Dziś Morawiecki stoi na czele rządu PiS kierowanej przez Kaczyńskiego. To jednak nie jedyna szokująca informacje nt. działalności Morawieckiego i jego ludzi.

Okazuje się, że bank kierowany przez Morawieckiego doradzał sprzedanie PKP Cargo. Komu? O tym pisze Jakub Karnowski, polski ekonomista, finansista, menadżer, w latach 2012–2015 prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

– Na krótkiej liście były RŻD czyli koleje rosyjskie, którymi kierował Jakunin, przyjaciel Putina – ujawnił Jakub Karnowski, były prezes PKP.

– Zarząd PKP którym kierowałem zablokował możliwą sprzedaż PKP Cargo Rosjanom i podziękował doradcom. W 2013 PKP Cargo zadebiutowało na giełdzie. Sprzedaliśmy łącznie 67 proc. spółki uzyskując 2.2 mld bez utraty kontroli. W 2015 PKPC było warte 4 mld. Dziś to 0.5 mld – dodał.

Źródło: TVN 24 / Najwyższy Czas

21 KOMENTARZE

 1. Morawiecki miał być ministrem za Tuska, ale nie był. Tusk chciał żeby był. Morawiecki się na szczęście rozmyślił. Zarzuca się Morawieckiemu że jak był u Tuska doradcą to klął i jadł ośmiorniczki. Jest takie przysłowie: „Jeśli wszedłeś między wrony, musisz krakać jak i one”. Jak przebywał razem z patologią z PO, to musiał kląć i wcinać ośmiorniczki. Inaczej byłby podejrzany. W PRL ktoś kto w pracy nie chciał pić wódki był automatycznie podejrzewany, że donosi do dyrekcji zakładu albo na SB.

  • Na szczęście dla kogo?
   Nie został ministrem u Tuska, bo miał już informacje – posłuchaj taśm, będziesz wiedział od kogo.
   Czy porządny człowiek, przebywając ze złodziejami – kradnie? Pedofilami – gwałci dzieci, etc….
   No i kupno „połowy Oporowa” ale od Biskupa też przebaczone, bo się pewni wyspowaidał:)

  • Nie odwracaj uwagi, mowa o sprzedaży PKPC, a nie o ministrowaniu.
   Artykuł bije w „patriotyzm” Morawieckiego, jakbyś nie zauważył.

   I w ogóle zmykaj już z tego portalu, bo nic nie wnosisz, a siejesz tylko propagandę podszytą kłamstwem.

  • ….a Judasz nawet jadał z Chrystusem i nawoływał do powstania w obronie Jezusa xD , a ty się dziwisz że świnie do kościoła chodzą i komunię przyjmują, podpowiem Ci że aktualny Papież to heretyk!! W PRLu do kościoła chodzili SBecy, UBecy nawet będący wtedy wyznania mojżeszowego :D taki świat judaszy!!

  • W posoborowym kościele nowej ewangelizacji nie ma łaski i nie trza ani pokutować za grzechy ani się uświęcać. W świetle nowej ewangelizacji nawet belzebub może pójść do nieba.

 2. Jeśli to TVN24 wynalazł dane o BZ WBK a nie tygodnik NCz!, to trochę „nie fair”. Czy następnym razem „rewelacje” dla NCz! dostarczy tygodnik „Nie” Urbana? Morawiecki jako dyrektor BZ WBK i doradca Tuska musiał się liczyć z wymogami politycznymi i biznesowymi stawianymi przez Tuska i PO. A te były jednoznaczne: prywatyzować jak najszybciej, bez względu na koszty. Widząc taką politykę Tuska, Morawiecki „przejrzał na oczy”, nie zgodził się na propozycję Tuska, aby (Morawiecki) został ministrem rządu PO, a na spotkaniu z Kaczyńskim uzgodnił z nim, że zostanie ministrem w przyszłym rządzie PiS.

  • Czyli jak Jerzy Urban albo Wybiórcza napiszą prawdę, to i tak należy ją podważyć, bo to oni napisali:)
   Logika godna wielkiego prezes, uczciwość też:)

 3. Trzeba się wreszcie zmobilizować, aby 28 czerwca pójść na wybory i pokonać niecodzienną, ale niestety prawdziwą koalicję szwabskich sługusów z PO, aferzystów, gejów z LGBT+ i emerytowanych funkcjonariuszy SB, walczących o odzyskanie wysokich emerytur, co obiecała im Platforma Budki i „Rafałka”. Duda powinien wygrać w drugiej turze.

  • Ja głosuję systemem „po równo” tak jak nakazuje prezes PiS wszystko trzeba dzielić po równo i wyrównywać szanse! No tonw niedzelę wyrównam szanse obydwu kandydatów po równo xD

 4. Czepiacie się Mośkorawieckiego. A on przecież chciał żeby PKP złapały szerszy oddech, przez poszerzenie torów – do wymiaru rosyjskiego.

 5. „W 2013 PKP Cargo zadebiutowało na giełdzie. Sprzedaliśmy łącznie 67 proc. spółki uzyskując 2.2 mld bez utraty kontroli.”
  Czyli dobrze powadzili/prowadzą biznes (działalność gosp)., dobrze „gospodarzą”, jest OK.

  Czytam dalej tą samą wypowiedź:
  „W 2015 PKPC było warte 4 mld. Dziś to 0.5 mld – dodał.”
  Czyli niedobrze prowadzili/prowadzą biznes (działalność gosp)., niedobrze „gospodarzą”, nie jest OK.

  Chyba takie można wysnuć wnioski…..

 6. Ruskie onuce.. żałosne.Każdy niewygodny dla Pisu artykuł próbuje się w ten sposób zdyskredytować.Hej tam ,wyznawcy nowej religii, świętości Pis,czy to nie minister Pis robi orzewały na maseczkach,wymyśla durne zarządzania w zw. z mniemaną pandemią? Głosuję dopisując pozycję Krzysztof Bosak.

 7. W roku 2015 PKP IC warte było 4 mld po spłacie długu ze sprzedaży PKP Energetyki S.A. Do dziś nie wiadomo komu. Dług PKP IC został spłacony bo spółka szykowana była do prywatyzacji. Jak w przypadku PKP Energetyki nie wiadomo komu. Na pewno psy nie robią tego charytatywnie.

 8. Czy to ten sam apostoł Mateusz który mówił że: Polacy mają zapier****ć za miskę ryżu?
  I że jedni będą kopać rowy a drudzy je zasypywać(tzw. innowacyjna gospodarka)?

  • Ten, ale nie zrozumiałeś, a powtarzasz głupoty po, chyba, PO.
   On przede wszystkim mówił o społeczeństwach Europy Zachodniej. Resztę sobie dosłuchaj ze zrozumieniem z taśm prawdy.

Comments are closed.