Szumowski twierdził, że tradycyjne wybory są niebezpieczne. Teraz zachęca Polaków do pójścia do urn

oświadczenie Szumowski
Łukasz Szumowski. / foto: PAP

Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Komisje wyborcze mają zapewniony sprzęt ochronny, a dodatkowo wprowadziliśmy pierwszeństwo wejścia do lokali wyborczych dla osób starszych, osób z małymi dziećmi, niepełnosprawnością i kobiet w ciąży – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę 12 lipca. Zdaniem Szumowskiego wybory są bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Minister zapewniał też, że udział w nich mniej ryzykowny niż wyjście do sklepu, w którym wiele osób zapomina o noszeniu maseczek i trzymaniu dystansu.

– Zachęcam do pójścia na wybory z całą świadomością tego, co mówiłem wcześniej, że wybory tradycyjne są w epidemii trudne do przeprowadzenia. Nikt jednak, żaden ekspert, nie przewidywał właśnie takiego przebiegu epidemii, tego, że aktywnego wirusa będziemy mieli tak mało. Jak pokazują badania przesiewowe osób, które wyjeżdżają do sanatoriów odsetek zakażeń w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila. Są to znikome liczby. Mogę powiedzieć, patrząc na przebieg pierwszej tury wyborów i sytuację epidemiologiczną, że wyjście do sklepu, czy podróż autobusem, gdzie ludzie już zapomnieli o noszeniu maseczek, jest dziś bardziej ryzykowne – stwierdził Szumowski.

Szef resortu zdrowia powiedział też, że wizyta w lokalu wyborczym jest za krótka, żeby się zarazić.

– Po drugie definicja bliskiego kontaktu Światowej Organizacji Zdrowia mówi o 15 minutach przebywania w zamkniętym pomieszczeniu z osobą chorą. A czas, który spędzamy w lokalu wyborczym to średnio kilka minut. Dłużej robimy zakupy, w tłumie, bez maseczek. To groźniejsze niż pójście do lokalu – dodał.

Pierwszeństwo głosowania

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w II turze wprowadzono udogodnienia dla pewnych grup.

– Wprowadziliśmy te ułatwienia, żeby m.in. osoby starsze nie stały na słońcu, w upale, na deszczu, w kolejce do lokalu wyborczego, tylko zagłosowały i wróciły spokojnie do domu, nie podejmując większego ryzyka – zaznaczył.

Przed II turą wyborów minister zdrowia znowelizował rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym. Przewiduje ono, że osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w pierwszej kolejności. Wyborcy nadal będą musieli pamiętać o środkach ostrożności, m.in. o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży, skorzystaniu z płynu do dezynfekcji rąk lub przyjściu w rękawiczkach.

Źródła: PAP/nczas.com

16 KOMENTARZE

 1. ▌▌ Ostatnio bredzi już niemal notorycznie… (uboczny efekt gadania jednych bzdur, a potem raz po raz zmieniania frontu o 180° — teraz czego by chłop nie powiedział, to i tak jest tak skompromitowany, że i tak wyjdzie na kłamcę, kompletnego ignoranta i oszusta…)

  .

  ● „Nikt jednak nie przewidywał, że aktywnego wirusa będziemy mieli tak mało”

  „Mało aktywny wirus” to kolejny światowy wynalazek PiS dla PiS-owskich tłuków na I. i na II. turę wyborów (emerycie — pędź do urny!). Po wyborach może się stać bardzo aktywny, ale wyborów organizowanych przez PiS-owskich specjalistów od podróbek wyborów chiński wirus oczywiście musiał się przestraszyć…

  .

  ● „Odsetek zakażeń w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila. Są to znikome liczby”

  W skali kraju oznacza to prawie 70 tysięcy zarażonych osób! PiS zamykał gospodarkę, urzędowo doprowadzał Polaków do ruiny, zamykał ludzi w domach, wprowadzał nagle (jakby nie było ich wcześniej) czysto bolszewickie kary 8 lat więzienia i mandaty po 30 tysięcy złotych w sprawie głupiej chińskiej grypy, gdy zarażonych były… setki.

  Kiedy zarażonych jest 70 tysięcy, minister zdrowia z PiS „nie widzi problemu”. 70 tysięcy wykrytych + ciemna liczba niewykrytych to głupstwo!

  Tymczasem pacjenci sanatoriów to grupa najwyższego ryzyka.

  .

  — Urrra! PABIEDA! Koryto plus!

  • ▌▌Wielki puryc rzeszę emerytów walącą przez deszcze i błota do urny, byle tylko uradować swojego jasnego idola, widzi ogromną, a przecież cymes jest podwójny!

   Nie tylko wielkie (jeszcze większe?) Koryto Plus dla siebie — każdy, który szybko kojfnie na chińską grypę z Wuhan zmniejszy tym samym problem z wydatkami ZUS-u, więc koryto może naprawdę będzie jeszcze większe!?

   Emerycie — pędź do urny! Może to ostatnie twoje wybory?

   .

   • ▌▌Wracając do bredzeń wielkiego puryca Szumowskiego i reszty PiS-owców kompletnych bredni o „mało aktywnym wirusie” — jakoś Polska znajduje się na bardzo krótkiej czerwonej liście krajów jako ostatni przewidywany do otwarcia granic i ruchu turystycznego.

    Tak chiński wirus przestraszył się kar bolszewickich 8 lat więzienia i mandatów po 30 tysięcy zł — przestraszył się na śmierć!

    Kolejny niewątpliwy sukces PiS! Chwała I. Prezesowi Partii i prorokom jego! Chwała!

    .

  • ▌▌Kolejne piętro bredni wielkiego puryca Szumowskiego: badania przed wyjazdem do sanatorium wykonują ludzie… ZDROWI! Jak ktoś już jest chory, źle się czuje — to nie robi badań potwierdzających zdrowie przed wyjazdem!

   Więc statystyka już jest poważnie zniekształcona — a i tak jest dość przerażająca! 70 tysięcy zakażonych wykryłyby testy wśród osób UWAŻAJĄCYCH SIĘ ZA ZDROWYCH! Do tego trzeba dodać chorych oraz przypadki niewykryte przez testy — jest ich ogromna ilość!

   .

   W samej I. turze oficjalnie stwierdzono wirusa chinki z Wuhan w co najmniej czterech komisjach wyborczych — dziś wirus przestraszył się PiS, dlatego — odmiennie od dotychczasowych sytuacji — osoby narażone na jakikolwiek kontakt z zarażonymi członkami komisji nie są wzywane do dobrowolnej dwutygodniowej kwarantanny pod groźbą bolszewickiej kary 8 lat więzienia…

   Może się nie zorientują przed II, turą?

   .

 2. Czy ułatwianie dostępu do lokalu wyborczego jednym i jednoczesne utrudnianie innym, nie jest złamaniem zasady równości w wyborach?

 3. Wtedy byla inna sytuacja a teraz inna. Ale tlumaczenie tego pro sowieckiej konfederacji jest bezcelowe.
  Myslenie zarezerwowali wylacznie dla Mikkusia a powtarzanie dla Bosaka, Mencena i jeszcze paru innych

  • ▌▌„Ale tlumaczenie tego pro sowieckiej konfederacji”

   Świetnie pracujesz na wynik wyborów! :D

   .

 4. To miało obowiązywać podczas upałów! Termometr wskazuje 15°C czy, to już to ocieplenie. Przypominam zbliżamy się do połowy miesiąca lipca?

 5. Dla ciekawości pojadę. Nie wpuszczą mnie bez maseczki? Ciekawe. Zaryzykują brak głosu – nie będą przecież wiedzieli na kogo chcę oddać głos. A jeśli powiem, to mogę potem powiedzieć, że to dlatego nie chcieli mnie wpuścić. Ale jaja. Pieprzyć Szumow(inę)? Totalnie niewiarygodny typ. Nie tylko maniak zamordyzmu, ale okazuje się zwykły złodziej i oszust.

 6. Szumowski twierdził, że tradycyjne wybory są niebezpieczne… ale w maju, kiedy pierwotnie miały odbyć się wybory. Artykuł na poziomie Komsomolskiej Prawdy.

  • ▌▌Poza tym skrzyżował palce za plecami gdy to mówił, więc chyba oczywiste, że kompletnie się nie liczy?

   Przecież cała nauka tak działa: w maju to w maju, półtora miesiąca później wszystko już jest inaczej, maj się nie liczy…

   Polska na krótkiej czerwonej liście zakazu wjazdów / zaostrzonych restrykcji to zemsta na Polakach za PiS i za ministra Szumowskiego, którzy jako jedyni nastraszyli wirusa na śmierć!

   .

Comments are closed.