UE wtrąca się w wewnętrzne sprawy USA. Chodzi o karę śmierci

kara śmierci
Nieużywany pokój do wykonywania kary śmierci w Kalifornii Fot. Wikipedia

Unia Europejska „zdecydowanie sprzeciwia się” decyzji USA o wznowieniu egzekucji federalnych po 17 latach przerwy. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik Josepa Borrella, polityka Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, a obecnie Wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych.

„Wzywamy administrację USA do ponownego rozważenia (tej decyzji) i nie kontynuowania federalnych egzekucji planowanych od 13 lipca” – powiedział rzecznik Peter Stano.

Unia przy okazji poucza Waszyngton słowami rzecznika, że „taka decyzja jest sprzeczna z ogólną tendencją w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie do znoszenia kary śmierci, na mocy prawa lub w praktyce”.

Stano przypomniał, że „Unia Europejska zdecydowanie sprzeciwia się karze śmierci zawsze i we wszystkich okolicznościach” i że „będzie nadal działać na rzecz jej powszechnego zniesienia”. Nazwał też karę główną „okrutną, nieludzką i poniżającą, niezgodną z niezbywalnym prawem do życia, które nie stanowi skutecznego środka odstraszającego od zachowań przestępczych i które jest nieodwracalne ”.

Nie jest to prawdą, a właściwie jest „prawdą” powtarzaną od lat przez lewicę na zasadzie propagandy goebbelsowskiej, o tym, że powtarzane kłamstwo kiedyś staje się prawdą. Warto też zwrócić uwagę na troskę rzecznika o „niezbywalne prawo do życia” przestępców i kompletne milczenie UE w sprawie pozbawiania życia jeszcze nieurodzonych i niewinnych dzieci.

Zżerana przez lewicową ideologię UE nie ma prawa do pouczania w dziedzinie moralności nikogo. Rząd Donalda Trumpa rzeczywiście postanowił blisko rok temu powrócić egzekucje na szczeblu federalnym. Prawo to zachowuje też kilka stanów. Na szczeblu federalnym ostatnią karę śmierci wykonano w 2003 roku.

W czerwcu amerykański wymiar sprawiedliwości zatwierdził stosowanie w egzekucji pentobarbitalu, substancji wprowadzanej zastrzykiem. Rząd ustalił też egzekucję czterech skazanych za pomocą tego środka na 13, 15 i 17 lipca. Czwarta kara śmierci ma być wykonana 28 sierpnia.

Sądy federalne zajmują się najpoważniejszymi zbrodniami lub popełnianymi np. w armii, czy indiańskich rezerwatach, gdzie nie obowiązuje prawo stanowe. W ciągu ostatnich 45 lat tylko trzy osoby zostały stracone na szczeblu federalnym. W tym Timothy McVeigh, który był odpowiedzialny za zamachy bombowe z 1995 roku Oklahoma City (168 zabitych). Wyrok wykonano w 2001 roku.

Źródło: Ouest France/ AFP

14 KOMENTARZE

 1. Jakie wtrącanie,… Amerykanie zadzierają nosa ,..kim to oni nie są ,.. przykład trampek,.. a zachowują się jak w średniowieczu ,.. jak w chinach , czy też w najbardziej prymitywnych murzyńskich państewkach ,.. Akurat oni bardzo to lubią ,..cenią sobie wolność ,.. ich wolność,.. więc apel do autora,.. pisz bardziej po ludzku , a jak zgrzeszysz , potraktują cię jak ludzika ,.. i to z dobrej rodziny,…

 2. Bydło boi się wprowadzenia kary śmierci. Jak wyjdą ich poczynania to będzie długa kolejka do wieszania

 3. Dlaczego stanowisko tego gościa nazywa się ‚Wysoki przedstawiciel Unii d/s zagranicznych’? Czy to nie przejaw wywyższania się i pogardy dla niskich? Sugerowania, że wysoki to ktoś lepszy od niskiego, zasługujący na większy szacunek? Straszliwa, straszliwa nietolarencja i nisko-fobia.

 4. Jurokołchoz słowami Grubodupego z POparciem naszych Neo-targowiczan może jedynie poniżać nasz nieszczęśliwy kraj; US mogą nagwizdać!

 5. Logiczne, dla wynarodowionych towarzyszy, którzy prą pod dyktando Niemców i Żydów, do zniszczenia społeczeństw i ukształtowania ich na nowo – „niezbywalne prawo do życia” mają inni podobni im bandyci i wrogowie społeczeństwa. Co innego, konserwatywni starcy, „płody”, czy chorzy nawet dzieci tych można do śmierci namawiać i eutanazji poddawać.

 6. alez ja bym chcial sie wtrącac np. w sprawę Hagia Sofia w Konstantynopolu.
  albo HongKongu w Chinach komunistycznych
  albo …..

 7. Najwyżej wkurzą Trumpa ikaże przyspieszyć kilka egzekucji.Akurat żeby postraszyć ,trochę’
  opalonych przygłupów którym się w d.. gotuje.Jeśli pomoże,kto wie czy i w UE nie zmądrzeją.Naturalnie jeśli do tego czasu dożyją.

 8. No i? Po prostu karma wraca! Ile razy USA wtrąca się w sprawy UE? Np. w Polin USA przeredagowało ustawę o IPN, napisało ustawę podatkach od kopalin a nawet ułożyło listę leków refundowanych…

 9. Zwolennikom tzw. „czapy” chcę tylko przypomnieć głośną niedawno sprawę T.K. który w wyniku pomyłki sądowej przesiedział w więzieniu18 lat. Gdyby istniała kara śmierci, to ten chłopak mógłby nawet umrzeć będąc człowiekiem niewinnym. Takie pomyłki się zdarzają. Ofiarą pomyłki sądowej może być każdy, więc optując za karą śmierci być może kręcicie stryczek na własną szyję…

 10. UE upada więc może se pokrzyczeć jakieś bzdety typu globalne ocieplenie,
  sprzeciw każe śmierci zawsze i w każdej formie
  ale bycie za aborcją, eutanazja, multi kulti, lgbt, gender, chaosem, zamieszkami …
  Ale wystarczy spojrzeć na otwarcie tunelu Gotarda, maski opadły

 11. Problem z karą śmierci sprowadza się w istocie do tego, iż orzecznictwo sądowe jest tej jakości, iż nie sposób sędziom pozostawić prawa do orzekania kary śmierci.

  A przykłady orzeczeń „bo sąd tak uznał” nie mających choćby nawet tylko niewiele wspólnego z prawem i praworządnością a nawet zdrowym rozsądkiem?! A proszę bardzo.

  Sprawy A. Dudały, T. Komendy, A. Kraski, P. Mikołajczyka oraz naprawdę niezliczonych innych ofiar zbrodni sądowych. I to są wyłącznie sprawy o zabójstwa/morderstwa z terytorium kolejnej RP.

  Dla czytelników „o mocnych nerwach” można polecić stronę internetową Stowarzyszenia „Prawo na drodze”. Toż to horror!

Comments are closed.