W Rosji w maju zmarło prawie 12 proc. więcej ludzi niż rok wcześniej

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

W Rosji zarejestrowano w maju 172 914 zgonów, o 18 375, czyli 11,9 proc. więcej niż w maju ubiegłego roku – poinformował w piątek urząd statystyczny Rosstat.

Wśród majowych zgonów 12 452 osoby zmarły z potwierdzonym koronawirusem lub podejrzeniem Covid-19. Jak podał Rosstat z tej liczby jako pierwszy powód zgonu – Covid-19 – podano w 7444 przypadkach.

Reuters pisze, że wiele krajów traktuje takie statystyki „ogólnej śmiertelności” jako wskazówki pozwalające zrozumieć pełne działanie koronawirusa, gdyż niektóre zgony spowodowane przez Covid-19 mogą nie zostać zarejestrowane, podczas gdy liczba zgonów z powodu innych schorzeń może również wzrosnąć z czasem gdy system opieki medycznej jest przeciążony.

Według federalnego sztabu operacyjnego do walki z koronawirusem w sumie w Rosji zarejestrowano od początku pandemii 713 936 przypadków zakażenia, wyzdrowiało 489 068 ludzi, zmarło 11 017. (PAP)

3 KOMENTARZE

 1. ▌▌Takie statystyki są najtwardszymi danymi do oceny nt. epidemii chinki z Wuhan, choć — poprzez zagregowanie — nie można podchodzić do nich bezkrytycznie.

  ● Wiele społeczeństw przeżywa obecnie depopulację (Rosja chyba jedną z większych), więc z roku na rok rośnie też liczba zgonów — należałoby porównywać do liczebności danej kategorii wiekowej.

  ● Załamanie służby zdrowia — kiedy panika doprowadza do tego, że służba zdrowia działa wyłącznie na telefon — nie ma co oczekiwać, że naprawdę wymagający pomocy otrzymają realną pomoc.

  ● Epidemiczna panika wśród chorych — spadek liczby zgłoszeń po pomoc medyczną (u nas nagle „wyzdrowiało” ponad 50% sercowców!) to kolejna przyczyna zgonów.

  ● Inne infekcje szerzące się dzięki „walce z epidemią” i kwarantannie (z już chorymi), zamaskowaniu + spadek odporności u zamkniętych przez rządy, przerwy w dostawach to początek wielkiej grupy mniej istotnych (ale nie niezauważalnych) czynników.

  .

  ▌▌Wielkim zabójcą jest też narastająca bieda, o którą zadbały rządy ręcznie rozkręcając wielkie kryzysy i bezrobocie — trzeba umierać, gdy poddanego socjalistycznego raju na ziemi nie stać na wykupienie leków, ani kupno świeżych warzyw i owoców: dzięki socjalistycznej biedzie zjada swoją ostatnią chińską zupkę i naraz sprawia ogromną radość ZUS-owi…

  .

 2. W Polsce, USA, UK, łączna ilość zgonów w 2020 r w trakcie tej strasznej pandemii zmalała w porównaniu do 2019 roku!

 3. nie tylko sercowców, są ludzie którzy rejestrują się do wszystkich specjalistów, bo mu się należy, chodzą dniami i nocami w maskach i rękawiczkach, zużywają hektolitry wody, ale teraz do lekarza nie pójdą, bo się mogą zarazić, chyba, że państwo dostarczy mu przynajmniej kombinezon kosmonauty

Comments are closed.