Zmarł piłkarski mistrz świata z 1966 roku Jack Charlton

Czasy ,gdy Albion był wielki Fot. Twitter

W wieku 85 lat, po długiej chorobie, zmarł 10 lipca piłkarski mistrz świata z 1966 roku Jack Charlton. Był bratem legendarnego Bobby Charltona. Obaj zagrali w finale MŚ 1966, w którym Anglia pokonała w Londynie Niemcy 4:2 po dogrywce.

Jack Charlton był środkowym obrońcą, a całką karierę klubową spędził w Leeds United. W barwach tego klubu rozegrał 773 meczów i zdobył 70 bramek. Wywalczył z tym klubem m.in. mistrzostwo kraju w 1969 roku i Puchar Anglii w 1972.

W reprezentacji Anglii debiutował jako 30-latek. Łącznie wystąpił w 35 spotkaniach i strzelił sześć goli. Jack był w cieniu swego dwa lata młodszego brata Bobby’ego.

Po zakończeniu kariery jako trener pracował z kilkoma klubami, a w 1986 roku został selekcjonerem reprezentacji Irlandii. Pod wodzą Jacka Charltona zespół narodowy tego kraju po raz pierwszy w historii awansował do Mistrzostw Europy w 1988 roku. Później Irlandia osiągnęła ćwierćfinał mistrzostw świata w 1990.

W Irlandii przyznano mu tytuł honorowego obywatela kraju, postawiono też pomnik naturalnej wielkości. „Jestem zarówno Irlandczykiem, jak i Anglikiem” – przyznał przed laty. A jeśli chodzi o początki futbolowe, jego kuzyni i wujkowie grali w piłkę. „Nie miałem wyboru i także zostałem piłkarzem” – wspominał kiedyś Charlton.

Źródło: PAP