Coraz łatwiej być Francuzem. Ponad sto tysięcy nowych obywateli rocznie z odzysku

Prefektura w Paryżu Fot. Wikipedia

W 2019 roku Republika Francuska przyznała ponad 112 000 obcokrajowcom swoje obywatelstwo. Naturalizacji odmówiono jedynie 75 osobom. 27 000 nowych obywateli przybyło dzięki małżeństwu z obywatelami Francji.

Zadziwia trochę łatwość uzyskiwania naturalizacji. Tylko w przypadku 75 osób MSW odrzuciło ich prośbę. Wśród nich 13 cudzoziemców zostało odrzuconych z powodu… „braku asymilacji”. 62 za wcześniejsze konflikty z prawem.

Nikogo nie odrzucono np. z powodu niedostatecznej znajomości języka Moliera. „braki w asymilacji” też nie dotyczą bynajmniej nieznajomości francuskiej historii, czy podstaw cywilizacji tego kraju.

„Niedostateczna asymilacja” to na ogół przypadki życia w poligamii, „obrzezywania” swoich córek, czy radykalizacji islamskiej.

W poprzednich latach liczba odmów przyznania obywatelstwa też nie była duża. W 2017 odmówiono naturalizacji 83 osobom, w 2018 – 66.

Zasady przyznawania obywatelstwa są krytykowane przez wielu polityków. Wielu Republikanów uważa np., że „oferujemy obywatelstwo francuskie osobom, które nie szanują podstawowych wartości naszego kraju”, a „nabycie obywatelstwa powinno być zwieńczeniem procesu integracji”.

Źródło: Valeurs Actuelles