Niedawno górnicy masowo zachorowali, teraz wszyscy naraz ozdrowieli

Górnik, zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay
Górnik, zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay

Wyzdrowiało już blisko 85 proc. z ponad 6,5 tys. górników zakażonych koronawirusem od początku epidemii – wynika z danych spółek węglowych. W czwartek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przybyło 112 ozdrowieńców i 3 nowych zakażonych, a w Polskiej Grupie Górniczej – 9 zakażonych i 23 ozdrowieńców.

Jak dotąd wyzdrowiało ok. 93,1 proc. zakażonych koronawirusem górników z PGG, prawie 78,8 proc. pracowników JSW oraz 100 proc. górników z bytomskiej kopalni Bobrek, należącej do spółki Węglokoks Kraj. Średnio 84,9 proc. osób zakażonych SARS-CoV-2 jest już uznane za ozdrowieńców.

Łącznie od początku epidemii w JSW zakażonych zostało 3986 pracowników, a w PGG – 1930. W sumie w obu spółkach potwierdzono 5916 przypadków SARS-CoV-2. Wraz z kopalnią Bobrek, gdzie już ponad tydzień temu wyzdrowieli wszyscy zakażeni górnicy, łączna liczba zakażeń w kopalniach węgla kamiennego wynosi 6506; wyzdrowiało 5526 osób.

W JSW odnotowano najwięcej zakażeń w górnictwie. W miniony weekend liczba osób z potwierdzonym koronawirusem utrzymywała się na niezmienionym poziomie, jednak w poniedziałek potwierdzono 28 nowych przypadków, we wtorek kolejnych 12, w środę 20, a w czwartek 3, z czego dwa w kopalni Budryk i jeden w ruchu Knurów – części kopalni Knurów-Szczygłowice. To pierwszy wykryty przypadek koronawirusa w tym zakładzie.

Od początku epidemii najwięcej przypadków SARS-CoV-2 wykryto w należących do JSW kopalniach Pniówek (1607), Zofiówka (1180) i Borynia (495). W kopalni Jastrzębie-Bzie zostało zakażonych 388 osób, w Budryku 311, w Szczygłowicach 4, a w Knurowie 1. Jak przekazała w czwartek spółka, już 3139 pracowników to ozdrowieńcy – o 112 więcej niż w środę. W kwarantannie jest 85 pracowników JSW.

Pracę wznowiły zatrzymane z powodu epidemii kopalnie JSW: w kopalni Knurów-Szczygłowice od 29 czerwca trwa normalny cykl produkcyjny, a kopalnia Budryk stopniowo wraca do normalnego cyklu produkcyjnego od wtorku. Bez zakłóceń pracują pozostałe kopalnie spółki.

W największej węglowej spółce – PGG – od środy przybyło dziewięć nowych zakażeń. Od początku epidemii w PGG potwierdzono SARS-CoV-2 u 1930 osób, z których 1797 już wyzdrowiało – od środy przybyło 23 ozdrowieńców. 184 pracowników PGG jest na kwarantannie. W spółce przeprowadzono ponad 50,6 tys. wymazów na obecność koronawirusa.

Wszystkie kopalnie PGG, które przed trzema tygodniami wstrzymały lub ograniczyły produkcję węgla z powodu pandemii, od poniedziałku wracają do normalnej pracy. Ograniczenie produkcji objęło 10 zakładów górniczych PGG: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.

Według danych sanepidu i Ministerstwa Zdrowia, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do środy SARS-CoV-2 wykryto u 13 tys. 499 osób, z których 349 zmarło. W regionie wyzdrowiało dotychczas ponad dwie trzecie zakażonych. (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. Ci ludzie chorowali dlatego, że ktoś ich posłał na chorobowe. Gdyby nikt nic nie robił, to faktycznie chorych byłoby może kilkadziesiąt osób, które by się źle poczuły i trafiły pod opiekę lekarzy a reszta normalnie chodziłaby do pracy.

Comments are closed.