Putin wypowiedział wojnę Żyrinowskiemu? Gubernator oskarżony o morderstwa. Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach

Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Dziesiątki tysięcy ludzi protestowało w sobotę w Chabarowsku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, przeciwko aresztowaniu gubernatora obwodu chabarowskiego oskarżonego przez prokuraturę Rosji o morderstwa. Wiele wskazuje na to, że to potyczka polityczna między Władimirem Putinem a Władimirem Żyrinowskim.

W czwartek Siergiej Furgal, gubernator Kraju Chabarowskiego na rosyjskim Dalekim Wschodzie, został zatrzymany w związku z podejrzeniem o organizację i zlecanie zabójstw trzech biznesmenów w latach 2004-2005 i przewieziony do Moskwy.

Sąd w Moskwie na wniosek prokuratury Rosji zdecydował o aresztowaniu go na dwa miesiące. Podejrzany twierdzi, że jest niewinny, jego adwokat zapowiedział apelację.

Były lekarz, biznesmen i deputowany niższej izby parlamentu Rosji, gdzie reprezentował populistyczno-nacjonalistyczną Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR), kierowaną przez Władimira Żyrinowskiego, wygrał wybory na gubernatora Kraju Chabarowskiegow 2018 roku pokonując kandydata Zjednoczonej Rosji, partii Władimira Putina.

Odwet Putina?

Obserwatorzy nie wykluczają, że śledztwo wobec Furgała jest odwetem za jego zwycięstwo w 2018 roku w wyborach gubernatora Kraju Chabarowskiego. Furgał stanął do wyborów jako kandydat Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) i był oceniany jako jedynie formalny rywal p.o. gubernatora Wiaczesława Szporta z rządzącej partii Jedna Rosja. Niespodziewanie jednak Furgał wygrał wybory i nie brak teraz głosów, że w ocenie władz złamał zawarty z nimi układ.

Szef LDPR Władimir Żyrinowski zagroził w piątek złożeniem mandatów całej frakcji w niższej izbie parlamentu, Dumie Państwowej. Żyrinowski zarzucił śledczym używanie metod „jak za Stalina”.

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach

W sobotę na ulice Chabarowska wyszli zwolennicy gubernatora domagając się jego uwolnienia. Manifestacja , w której uczestniczyło, według danych policji około 10 tysięcy ludzi, a według lokalnego serwisu informacyjnego DVHab.ru ponad 30 000 mieszkańców, nie miała zgody władz ale policja nie interweniowała.

Jak pisze korespondent opozycyjnej Nowej Gazety można było odnieść wrażenie, że policja sympatyzuje z protestującymi: „Na co dzień apolityczni mieszkańcy Chabarowska pierwszy raz w swoim życiu wyszli na ulice z żądaniami skierowanymi przeciwko władzy federalnej. W protestach uczestniczą dziesiątki tysięcy ludzi, główna ulica przekształciła się w potok demonstrantów. Miejscowa policja i Rosgwardia stanęli z boku i jawnie sympatyzują z żądaniami mieszkańców”.

Przyczyn masowego protestu nie należy wiązać – pisze NG- z postacią gubernatora, który zwyciężył w wyborach 2018 roku i został raptem oskarżony o morderstwa z przeszłości, dlaczego dopiero teraz, po tylu latach ? Protest jest wynikiem irytacji mieszkańców ze sposobu w jaki traktuje ich federalna władza,kompletnie się z nimi nie liczy.

Chabarowsk w lipcu 2020 roku- pisze korespondent NG – wyszedł na ulice demonstrując, że władza należy do mieszkańców. W Chabarowsku za przyjęcie poprawek do konstytucji głosowało 62 proc. wyborców, był to jeden z niższych rezultatów głosowania w całej Rosji, niższe wyniki miał Omsk, Magadan, Kamczatka i Jakucja. Zdaniem NG sprawa gubernatora jest katalizatorem rodzącego się sprzeciwu wobec władz federalnych.

Demonstranci skandowali hasła: „Wolność”, „Moskwa – odejdź”, „Putin złodziej” , „Siergiej Furgal jest naszym wyborem”.

Na swoim koncie na Instagramie Aleksiej Nawalny- lider rosyjskiej opozycji- chwalił „wyjątkową” sytuację w historii Dalekiego Wschodu: „Jestem dumny z moich rodaków, którzy wyszli na ulicę, aby domagać się uczciwych wyborów, sprawiedliwości i prawa do wyboru swoich przedstawicieli ”.

Źródło: PAP, Nczas.com

17 KOMENTARZE

 1. Dziadek :prawnika” Żyrinowskiego miał przed wojną polskie obywatelstwo, mieszkał w Kostopolu, był właścicielem tartaku, a jego wnuk nienawidzi Polaków.

  • A dlaczego kłamco twierdzisz, że Żyrinowski nienawidzi Polaków? Żyrinowski zwrócił się do Polaków z zapytaniem: „Zastanówcie się czy jesteście Słowianami czy nie? Bo jak jesteście Słowianami, to Rosja porozmawia z wami o granicy na Zbruczu, a ja nie jesteście Słowianami, to porozmawia z Niemcami o granicy na Wiśle”… I wszelkie antypolskie wypowiedzi Żyrinowskiego to odpowiedź na sączący się dzień i noc w polskich mediach (m.in. na tym portalu) fanatyczny antyrosyjski jad przy jednoczesnych peanach na cześć UPAdliny i Niemiec. :-)))))))))))))))))))))

   • Antyrosyjski jad na tym portalu? To już nie jesteśmy ruskimi onucami? Weź się ogarnij i przyjmij jakąś konsekwentną wersję.

 2. A na jakiej podstawie PA twierdzi, że ta partia jest „populistyczna” a przynajmniej, że jest bardziej populistyczna od Jednej Rosji? :-))))))))))))))))

 3. Nie mam wrażenia, że popularny w Rosji „Żyrik” jak szczególnie „nienawidzi” akurat Polaków. On jest po prostu klasycznym rosyjskim nacjonalistą.

 4. Gdyby prezydentem Rosji był Pan Janusz, to by nie było takich wiadomości, bo już dawno by kazał ten cały ciemny l*d na ulicach rozgonić czołgami za tą d*mokrację (tfu!).

  A propos, Panie Januszu !
  Należy urządzić pilną zbiórkę na przekupienie Prymasa aby koronował Pana w końcu na Króla.
  Wtedy będzie mógł Pan swobodnie zdelegalizować całą Bandę Czworga jednym edyktem w 2-ch punktach i rozpędzić Parlament na cztery wiatry.
  A gdyby jakieś kobiety (tfu !) miały jakieś wąty, to wtedy je trzeba według dawnego zwyczaju jak Pan przypomniał do worów z psami, kotami i szczurami.

  Wtedy będzie w końcu rozkwit i porządek i konserwatywny liberalizm (sic!).

  • Szczekaj sobie, szczekaj, pewnie tyle Ci z tego wszystkiego pozostało. Za te marne grosze za szczekanie parę piw na wieczór pewnie masz?

 5. Car Mikołaj II też był jedynodzierżcą Rosji i dostał kulkę w łeb. Realny jest scenariusz że towarzysz Putin zostanie rozstrzelany a opinia publiczna z satysfakcją zaakceptuje takie rozwiązanie. To takie minusy rządzenia dzikim krajem, gdzie w miarę bezpiecznie żyje ten kto czuje się zagrożony. Ale jakie to życie ?

 6. Z rozbawieniem czytam takie brednie antyrosyjskich oszołomów od 2001 (gdy wsadził za kraty Chodorkowskiego i Bieriezowski z Sorosem obiecali, że „choćby mieli wydać co do centa swój majątek, to doprowadzą do obalenia Putina”) i już nie mogę się doczekać tego obiecanego przez was „obniżenia przez prezydenta USA cen ropy do 14$” by „ta Górna Wolta ze stacją benzynową” upadła „a Putina spotkał los Ceausescu” i „Polska miała granicę z Chinami na Uralu”. Wy sami wymyślacie te brednie czy dostajecie od przełożonego (wysoce prawdopodobne z uwagi na jednolitą treść i szerokie rozpowszechnienie)? Jeśli chodzi o „tow. Putina”, to tylko przypominam, że w miesiąc po objęciu władzy jego żona kazała z Kremla usunąć portrety i popiersia Lenina, co też uczyniono, natomiast niedawno w Belgii wydano znaczek z Leninen i umieszczono na nim napis, że to najwybitniejsza postać XXw. W Berlinie natomiast jest więcej pomników i tablic z Leninem niż kościołów… :-))))))))))))))))))))))))))

 7. Czy Pan Janusz lubi Żyrinowskiego ? Bo Żyrinowski też mówi o sobie, że jest konserwatywnym liberałem i też często chodzi w muszce.

  • No i? Może na tym podobieństwa się kończą?
   Basiu, ja wiem, że dla kobiety wygląd to niemal wszystko, ale mężczyźni mają inaczej.

Comments are closed.