Hiszpański eurodeputowany apeluje o zatrzymanie bazy wojskowej USA w jego kraju

Amerykański krążownik rakietowy klasy Ticonderoga, USS Shiloh (CG 67) fot. U.S. Navy photo by Petty Officer 2nd Class Kevin V. Cunningham
Amerykański krążownik rakietowy klasy Ticonderoga, USS Shiloh (CG 67) fot. U.S. Navy photo by Petty Officer 2nd Class Kevin V. Cunningham
REKLAMA

Hiszpański eurodeputowany José Ramon Bauza z centroprawicowej partii Ciudadanos (Obywatele), a poprzednio z Partii Ludowej, napisał do Komisji Europejskiej list z prośbą o pomoc finansową na modernizację infrastruktury bazy morskiej w swoim kraju. Ramon Bauza chce przekonać Stany Zjednoczone do odnowienia z Hiszpanią umowy o korzystaniu z bazy Rota. Umowa wygasa w maju 2021 r.

Potwierdza to obawy władz hiszpańskich o przeniesieniu bazy morskiej Stanów Zjednoczonych z Rota do prawdopodobnie Maroka. Amerykanie wycofują się więc nie tylko z Niemiec, ale i Hiszpanii, która pod lewicowymi rządami też nie dotrzymuje zobowiązań zbrojeniowych wobec NATO.

Jak do tej pory Stany Zjednoczone nie przesłały sygnału o chęci odnowienia z Hiszpanią umowy na wykorzystanie tej bazy. Natomiast Maroko już niemal otwarcie zachęca USA do rzucenia kotwicy US Navy w swojej bazie Ksar Sghir w Cieśninie Gibraltarskiej.

REKLAMA

Europoseł Bauza krytykuje swój rząd, że zaniedbał rozwój hiszpańskiej armii, a relacje transatlantyckie od kilku lat są dość oziębłe. W tym czasie Maroko zintensyfikowało zakupy broni w Stanach Zjednoczonych.

Bauza uważa, że marynarka wojenna USA powinna utrzymać swoją obecność w Rocie, nie tylko ze względu na znaczenie tej morskiej bazy dla gospodarki regionu, ale także ze względu na ważność wspólnych relacji.

Przeprowadzka Amerykanów mogłaby dać Maroku dodatkowe argumenty w sporach terytorialnych z Hiszpanią. Rabat, który zbudował bazę morską Ksar Sghir, ostatnio ją rozbudowuje. Baza jest już w stanie przyjmować np. okręty podwodne Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Bladi.net

REKLAMA