Czaputowicz: „Polska chce poprawy stosunków z Rosją”

Jacek Czaputowicz. Foto: PAP/Paweł Supernak
Jacek Czaputowicz. Foto: PAP/Paweł Supernak

Chciałbym widzieć w szerszej perspektywie możliwość poprawy stosunków z Rosją; liczymy na dialog m.in. w polityce historycznej – podkreślił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, Polska oczekuje przestrzegania prawa międzynarodowego przez Rosję.

Czaputowicz podczas konferencji prasowej odnosząc się do polsko-rosyjskich relacji poinformował, że „mija kadencja ambasadora Polski w Moskwie”. „Znam nazwisko (nowego ambasadora), nie będę jeszcze informował, ale niedługo się pojawi” – zapowiedział minister.

Jak podkreślił, „rola prezydenta jest bardzo ważna w polityce zagranicznej, przez to, że nominuje ambasadorów”. „Wstrzymaliśmy pewne decyzje, żeby nowy prezydent mógł się wypowiadać” – dodał szef MSZ.

Jak zaznaczył, „Polska chce poprawy stosunków z Rosją, rozmów na ten temat”. „Liczymy na prowadzenie pewnego dialogu, ożywienia naszych stosunków w wielu wymiarach, m.in. polityki historycznej” – podkreślił.

„Polska oczekuje także, że Rosja będzie przestrzegać prawa międzynarodowego i stanowiska UE w tej sprawie; obserwujemy, co się dzieje na Ukrainie” – zaznaczył.

„Chcielibyśmy mieć partnerskie stosunki z Rosją. Na razie nie oceniamy pozytywnie wypowiedzi władz Federacji Rosyjskiej dotyczących próby interpretacji historii i pewnej agresywnej polityki. W tym wypadku jesteśmy razem i konsultujemy się w ramach NATO i UE. (…) Chciałbym w szerszej perspektywie widzieć możliwość poprawy stosunków z Rosją, zwłaszcza jeśli chodzi o przewodnictwo Polski w OBWE w 2022 roku” – powiedział Czaputowicz. (PAP)

Comments are closed.