Ławrow rozmawiał z Pompeo o Chinach. Padła propozycja

Siergiej Ławrow, minister Spraw Zagranicznych Rosji. Foto: PAP/EPA
Siergiej Ławrow, minister Spraw Zagranicznych Rosji. Foto: PAP/EPA

Mike Pompeo i Siergiej Ławrow odbyli w poniedziałek rozmowę. Szef rosyjskiej dyplomacji zaproponował swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi zorganizowanie szczytu pięciu państw, będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

O rozmowie poinformowało Radio Svoboda, które oparło się na oświadczeniu Departamentu Stanu USA. Według uzyskanych informacji głównym tematem była idea zorganizowania spotkania stałych członków Rady Bezpieczeństwa z okazji 75. rocznicy powołania organizacji.

Władimir Putin grupę tych państw nazwał „jądrową piątką”. W obliczu napięć między USA i Wielką Brytanią a Chinami, stworzenie platformy do dyskusji jest dla Kremla priorytetem. Poza wymienionymi państwami do tego grona należy też Francja.

Jak na razie żaden z pozostałych krajów nie wyraził chęci w organizacji spotkania. Departament Stanu lakonicznie odniósł się do propozycji, podając w komunikacie zdanie o „zebraniu przywódców P5 w najbliższej przyszłości”.

Kolejnym tematem rozmowy Pompeo i Ławrowa miał być kwestia Afganistanu. W amerykańskich mediach pojawiły się bowiem informacje, że Rosjanie opłacają afgańskich talibów, którzy zabijają żołnierzy USA.

W ostatnim czasie na linii Waszyngton-Pekin pojawiło się spore napięcie. Na Morze Południowochińskie, gdzie o wpływy walczą oba mocarstw, Amerykanie wysłali dwa lotniskowce. Podobny ruch może podjąć Londyn. We wtorek pojawiły się informację, że również Brytyjczycy wyślą w tamten rejon swój lotniskowiec. Nieciekawie wygląda też sytuacja wokół Indii, które mają być wspierane przez Stany Zjednoczone.

6 KOMENTARZE

 1. Polska też powinna wysłać tam swój lotniskowiec. Co nie mamy? To niezwłocznie kupić w Stanach Zjednoczonych!
  Musimy zademonstrować naszą mocarstwowość!

 2. Czyli już jawnym tekstem, to o czym rozsądni mówili od przeszło 2 lat: USA negocjuje w sprawie Chin (a dokładniej w sprawie neutralności Rosji w nadchodzącej wojnie z Chinami).

  Co może zaoferować Uncle Sam i ujeżdżający go „mały róg” ze wzgórz Golan? Na czym Rosji może zależeć np. w Europie wschodniej i środkowo-wschodniej ? Czy ktokolwiek z towarzystwa aktualnie trzymającego koryto o tym pomyślał, poczynił jakieś plany, przygotowania ?

  Niestety PiS (Podatki i Składki) nie potrafi inaczej jak uprawiać politykę jednobiegunową, samobójczo wręcz głupią, nawet nie na kolanach ale plackiem na twarzy.

  Teraz zaś starsi mądrzejsi oraz ich kolonia juesej wywarli presję, tak że PiSowcy będą lizać rowek tym „ruskim onucom i ich carowi” cmokając i oblizując się jakie to smaczne. To na początek…

 3. Redaktorku „PA”, zacznij że pisać słowo „priorytet”, jako pRioRytet. Albowiem te barany w mediach i „rządzie” myślą, SŁYCHAĆ TO, iż to słowo pisze się bez pierwszego R. Albowiem mówią jak menele ze wsi, chociaż drugie w tym wyrazie R wymawiają, jak też w innych słowach. Może o to chodzi i chodziło w Polsce Ludowej. Głupota gorsza jest od koronowirusa.

  • W PL, jeszcze niedawno, Polacy potrafili mowic po polsku. Ba, mieli szkoly z ktorych cos wynosili.
   Ta umiejetnosc zanikla po 1989 roku. Szkoly i uczelnie tez.

Comments are closed.