PiS ma problem. Szykują się kolejne protesty w Warszawie

Protest medyków. / foto: PAP

Medycy zapowiadają protest przeciw zaostrzeniu kodeksu karnego, choć resort zapewnia, że przepis ich nie dotyczy – pisze we wtorek „Rzeczpospolita”.

Dziennik informuje, że manifestacja Porozumienia Zawodów Medycznych przeciwko nowelizacji art. 37a kodeksu karnego zaplanowana jest na sobotę, 25 lipca. Jak przypomina, wprowadzona w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 zmiana art. 37a k.k. wpływa na zasady wymierzania przez sądy kar za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą ośmiu lat.

Dotyczy to także przestępstw popełnianych przez medyków w związku z wykonywaniem zawodu: nieumyślnego spowodowania śmierci, nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego sporządzenia fałszywej opinii przez biegłego lub eksperta w postępowaniu karnym lub cywilnym.

„Zaostrzenie przepisów, które umożliwi karanie lekarzy więzieniem za niezawiniony błąd lekarski, przelało czarę goryczy. Zamiast skupić się na przywracaniu zabiegów i ponownym otwieraniu poradni, rządzący zastanawiają się, jak posłać lekarzy za kratki. Cierpią na tym przede wszystkim pacjenci” – powiedział gazecie Krzysztof Hałabuz, prezes Porozumienia Chirurgów, które zainicjowało protest.

Jak pisze „Rz”, manifestację pod hasłem „Dajcie szansę pacjentom. Nie związujcie rąk medykom” poparły mazowiecki region OZZL i Naczelna Rada Lekarska. „Frekwencja znów może zaskoczyć. Manifestacja medyków przeciwko obniżeniu nakładów na ochronę zdrowia zgromadziła w czerwcu 2019 r. blisko 10 tys. osób” – przypomina gazeta.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

 1. CZAS WAS LEKARZE Z BOŻEJ ŁASKI NARESZCIE OSĄDZIĆ ZA UNIKANIE LECZENIA PACJENTÓW W PRZYCHODNIACH PAŃSTWOWYCH I UCIEKANIA NA L4 W CZASIE PANDEMII. NIE PRZESZKADZA WAM TO PROWADZIĆ PRYWATNYCH PRAKTYK ZA WIĘKSZĄ KASĘ.
  JESTEŚCIE ŚWIĘTYMI KROWAMI A NA TO SIĘ MY PACJENCI NIE ZGADZAMY. JAK BĘDZIECIE PODSKAKIWAĆ PIS ZASTĄPI WAS ŁAPIDUCHAMI Z BANDERLANDU. A WY WYNOCHA Z ZAWODU DO LECZENIA KONI.

  • „CZAS WAS LEKARZE Z BOŻEJ ŁASKI NARESZCIE OSĄDZIĆ ZA UNIKANIE LECZENIA PACJENTÓW W PRZYCHODNIACH PAŃSTWOWYCH”

   A o swobodzie zawierania umow neobolszewik slyszal?
   Czy neobolszewik wie, ze zmuszanie kogokolwiek do pracy nazywa sie niewolnictwem?

 2. Wszyscy mają problem, jak już będziecie rządzić to też będziecie mieli.

  A zanim zlikwiduje się państwowe lecznictwo to minie trochę czasu. Medycy na prawde zarabiają mało. Dlatego warto ich namawiać by protestowali i proponowali różne rozwiązania. Nie tylko: dawać kasę bo jak nie to skalpelem. Ale też uwolnić zawód jak protestowali prawnicy!

 3. Ja proponuje rzadzacym co innego: wprowadzenie odpowiedzialnosci karnej dla URZEDNIKOW za ich bledne decyzje, wlacznie z odpowiedzialnoscia finansowa calym majatkiem.

  Urzednicy nie dzialaja w stresie operacyjnym, nie reanimuja (a wczasie reanimacji czasto dochodzi do zlamania mostka lub zeber), maja w spokoju pelen oglad sytuacji, czyli nie dzialaja w przypadku braku diagnozy.

  A swoja droga neoBOLSZEWIKOM z PiS (a raczej bardziej z Solidarnej Polski zakompleksionego Zbigniewa Ziobry) marzy sie cos, co NIGDZIE W SWIECIE NIE FUNKCJONUJE. Juz dawno wykazanio, ze NIE OPLACA SIE karac karnie nieumyslnych bledow medycznych. Z kilku powodow. M.inn. dochodzi do ich zatajania, zamiast do jawnej analizy bledu i poprawy procedury, a przede wszystkim lekarze traca ochote do podejmowania leczniczego ryzyka – wspomniane lamanie kosci przy reanimacji. Istnieje nawet powiedzenie, ze brak zlamanego mostka swiadczy o byle jakiej reanimacji… Jednym slowem: karanie karne win nieumyslnych medykow MUSI SPOWODOWAC WZROST SMIERTELNOSCI pacjentow. Dlatego nikt w swiecie takich kar nie stosuje.

 4. Dlaczego Bosak nie skorzystał z możliwości i nie nagłaśniał w mediach sprawy 447, polskich zasobów naturalnych, muzeum w oświęcimiu gdzie Polacy nie mają nic do powiedzenia? Gdyby ludzie się o tych sprawach dowiedzieli wynik wyborów byłby pewnie inny. W to miejsce była papkowata kampania ugrzeczniona i niby pod publiczkę, wiadomo było że Bosak nie wygra, ale chociaż czas antenowy mógł wykorzystać do nagłośnienia prawdziwych problemów kraju.

 5. Medycy protestują? Mają za niskie pensje? A za popełnione błędy albo niedbalstwo w pracy każdy z nas odpowiada osobiście, wiec dlaczego medycy mają nie odpowiadać? Obywatele winni protestować przeciw medykom, a nie odwrotnie!

  • Mialem Kolege za madrzejszego…
   Przeczytaj jeszcze raz przeciw CZEMU protestuja?

   Chodzi o to, ze neobolszewik Ziobro, kierowany wlasnymi kompleksami i nienawiscia, chec wprowadzic NIGDZIE NIE STOSOWANE W SWIECIE rozwiazanie prawne wprowadzajace odpowiedzialnosc KARNA za NIEumyslny blad medyczny.
   Skutki takiej bolszewickiej GLUPOTY beda natychmiastowe: scisle trzymanie sie przepisow przez lekarzy, czyli de facto, STRAJK WLOSKI.
   NIKT NIE BEDZIE RYZYKOWAL WIEZIENIEM w sytuacji niepewnosci.
   A wiec pacjenci beda umierac.

   W USA lekarze sa masowo skarzeni przez pacjentow.
   Odpowiadaja za swoje nieumyslne bledy, ale nie sa za nie wsadzadzani do wiezien.
   Placa odszkodowania, a wczesniej placa wysokie ubezpieczenia. I to ma sens.
   INNA ODPOWIEDZIALNOSC NIE MA SENSU.

 6. Wlasnie piątą godzinę czekam na głupi wypis ze szpitala. O 9.00 kazano mi opuscic łożko i czekać na doktorka który przez kilka godzin nie może dotrzeć. Do roboty się weźcie bando!

  • Bedziesz mial doktora na zawolanie, jak bedziesz jemu placil jak w USA, ponial?
   Jaka placa taka praca.

   Zadziwia mnie to wymaganie amerykanskiej jakosci ZA DARMO.
   No niestety: CO ZA DARMO TO NA DARMO…

   Albo Polacy wreszcie zrozumieja, i nie chodzi tu tylko o ochrone zdrowia, ze TYLKO WOLNY RYNEK jest gwarantem dostepu do towarow i uslug, albo Polakow zabije socjalizm.
   ABY CZYJES POTRZEBY BYLY ZASPOKAJANE, MUSI SIE OPLACAC JE ZASPOKAJAC.

Comments are closed.