Rosja straszy: „Broń jądrowa USA w Polsce będzie wyrokiem dla…”

Prezydent Rosji Władimir Putin.Foto: Twitter
Prezydent Rosji Władimir Putin.Foto: Twitter

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko powiedział w czwartek, że ewentualna decyzja o przeniesieniu do Polski amerykańskiej broni jądrowej z terytorium Niemiec „będzie wyrokiem” dla Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku.

Gruszko pytany o możliwość realizacji planów przeniesienia do Polski tej broni podkreślił, że Rosja uważnie śledzi tę sprawę. W odpowiedzi na pytanie, czy Moskwa mogłaby zareagować wycofaniem się z Aktu Stanowiącego, odparł: „Myślę, że to będzie po prostu wyrok dla tego dokumentu”.

Zaznaczył przy tym, że obecnie „nikt nie deklarował konkretnych porozumień w tej sprawie”, jednakże Rosja nie może „całkowicie wykluczyć takiego prawdopodobieństwa”, ze względu na sposób działania USA. Gruszko zarzucił Stanom Zjednoczonym, że działają „nie uwzględniając niczyich interesów”.

Wiceszef MSZ powtórzył także oceny władz Rosji, iż wyrzutnie rozmieszczone w ramach amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Rumunii i w Polsce mogą być wykorzystane do wystrzeliwania rakiet średniego zasięgu. Utworzenie bazy wyrzutni MK-41 w Polsce stworzy dla interesów Rosji bezpośrednie zagrożenie, tak jak jest to w przypadku obiektu tarczy antyrakietowej USA w Rumunii – powiedział dyplomata.

Budowa amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej na terenie Polski, w Redzikowie, ma być ukończona w 2022 roku. Amerykańska tarcza antyrakietowa w rumuńskim Deveselu stała się oficjalnie operacyjna w maju 2016 roku. Przedstawiciele USA, NATO, Polski i Rumunii wielokrotnie deklarowali, że europejska część amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie jest wymierzona w Rosję, a jej celem jest obrona przed potencjalnym zagrożeniem pociskami rakietowymi z Bliskiego Wschodu, w tym z Iranu. (PAP)

16 KOMENTARZE

 1. Ze wzrostem poczucia władzy rośnie poczucie własności, a maleje poczucie rzeczywistości.
  Polska to kraj suwerenny.

  • Naprawdę? A znasz inny suwerenny kraj, gdzie najważniejszymi ministrami zostają multipaszportowcy? Gdzie marszałek sejmu Schetyna pisze list, by go nie odwołano za popieranie Ukrainy i ten list jest nie adresowany do przewodniczących klubów poselskich, ale do… Departamentu Stanu USA? Czy w suwerennych krajach innych niż Niemcy może 80% mediów należeć do Niemiec? Czy kraj suwerenny o tym, że podwaja swój kontyngent w Afganistanie dowiaduje się z… amerykańskich gazet, rząd temu zaprzecza, a po 3 miesiącach od zaprzeczenia ustami Zdradka Sikorskiego oświadcza „Polska przychyliła się do prośby USA i zgodziła się podwoić polski kontyngent w Afganistanie. To dowód wysokiego zaufania do Polski ze strony amerykańskiego sojusznika”? Czy kraj suwerenny o tym, gdzie u niego będzie amerykańska baza (Redzikowo) dowiaduje się z… projektu amerykańskiego budżetu? Czy suwerennemu krajowi Senat USA może redagować ustawę o IPN? Czy suwerennemu krajowi Senat USA może redagować ustawę podatkową w zakresie opodatkowania firm internetowych? Czy suwerennemu krajowi Senat USA może redagować ustawę podatkową w zakresie opodatkowania kopalin? Czy w suwerennym kraju ambasadorka USA może redagować listę leków refundowanych? Wymień, Marianie, te atrybuty suwerenności Polski… :-)))))))))))))))

   • Atrybuty? Powracając do absolutnej suwerenności to marzenie, które MY długo nie będziemy mieli, być może jest osiągalna, ale do tego potrzebna nam stabilność w kraju, ba – nawet Niemcy nie są suwerennym państwem, a czy Rosja jest suwerennym państwem? Też nie.
    Albo jesteśmy z silnymi albo z ideowcami. Krótko i bez bólu, suwerenność ma swoją cenę. Silna armia jak w Izrael, gospodarka jak w USA, czy to mamy?
    Suwerenność zaczyna się tam, gdzie nasz odwieczny wróg nie będzie nam dyktował, jak mamy żyć.

    • No to odwieczny wróg (Niemcy) i nasz DROGI (dosłownie) przyjaciel (USA) jak najbardziej nam dyktują jak mamy żyć: np. aktualnie nam zalecają gejowanie, „małżeństwa” gejowskie i oddawanie gejom dzieci w adopcję. To tylko mała próbka tego co nam dyktują, Marianie… :-))))))))))))))))))

     • Niestety tak myśli przeciętny Polak. Co mnie obchodzą Rosjanie czy Niemcy? Co mnie obchodzą amerykanie? Jeśli ktoś z nich ma poczucie nas pouczać to stanowczo mówimy im, że to nie oni mają tu coś do rozporządzania, tylko MY sami, bo to nasz kraj, nasze obyczaje i w końcu nasza suwerenność jest nietykalną z zewnątrz. Nasze sprawy są naszymi, a nie innych nacji. Więcej odwagi i powagi, a będziemy więcej suwerenni, gdy już tylko narzekamy i narzekamy tylko na nas siebie, co uzyskamy?

 2. Pan Janusz i Grzesio Braun powinni potępić niebezpiecznych imperialistów amerykańskich

  i poprzeć JE Włodzimierza Putina, który jest konserwatywnym liberałem i monarchistą przedsoborowym trydenckim

  • co może robić pisowiec*ierdolec? zaklinać rzeczywistość i żyć farmazonami np. GP czy Republiki od niezależnych ekonomicznie redaktorów którzy nie ciągną kasy za reklamy od SSP ale nawet to *ierdolcom nie daje do myślenia bo po co myśleć skoro można żreć i bawić się za nie swoje.

 3. Niech Rosja postawi tarcze i wyrzutnie na Kubie i Wenezueli, w razie jak Meksyk czy Haiti atakowało Rosję, dlaczego politycy zamiast wprost mówić to pieprzą takie bzdury ze nawet idiota się nie nabierze

 4. Kacapia kremlowska zerwała to porozumienie napadając na Ukrainę; cyborg niech nie straszy, bo kacapia ledwie zipie finansowo.

  • Kacapia to „państwo” stworzyła i ma prawo je w każdej chwili zlikwidować, bo takie „państwo nigdy nie istniało w historii świata a od chwili jego niby utworzenia okupuje polskie ziemie.

 5. W związku z tym Polska ma się czegokolwiek obawiać ? Jak najbardziej arsenał nuklearny w Polsce !!! No chyba że głosowałeś na PO albo konfederację bo oni wszystko włącznie z suwerennością oddaliby niemcom i ruskim !!! Tchórzliwe pieski !!!

 6. Wojska w usa w Polsce a może Polin pilnują złóż
  do tego ma dojść broń jądrowa
  możliwości zamachów fałszywej flagi
  skoro robili zamachy na WTC w 2001, strzelaninę w Las Vegas w 2017 …

Comments are closed.