Nowa polska broń. Polska Grupa Zbrojeniowa przeprowadziła udane próby poligonowe

Pocisk Pirat testowany na poligonie.
Pocisk Pirat testowany na poligonie. (Zdj. Polska Grupa Zbrojeniowa)
REKLAMA

Próby poligonowe potwierdziły sprawne działanie silników i dokładność naprowadzania przeciwpancernego pocisku kierowanego Pirat – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzi zakład Mesko prowadzący prace nad pociskiem.

„Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko SA. przeprowadziła 15 lipca 2020r. kolejne z zaplanowanych badań poligonowych przeciwpancernego pocisku kierowanego Pirat. Przeprowadzone testy zakończyły się pełnym sukcesem. Wyniki potwierdziły zarówno pełną funkcjonalność działania krajowych silników jak i precyzyjną dokładność naprowadzania w warunkach poligonowych” – zapewniła Grupa.

Badania poligonowe obejmowały sprawdzenie działania polskich silników startowych i marszowych oraz ocenę dokładności naprowadzania rakiety w czasie lotu na dystansie 500 m i 2400 m.

REKLAMA

„Pirat wpisuje się w oczekiwania wielokrotnie wyrażane przez Siły Zbrojne RP m.in. w kontekście programu Pustelnik, gdzie niezmiennie pozostaje głównym proponowanym przez nas rozwiązaniem” – powiedział cytowany w komunikacie PGZ wiceprezes spółki Mesko Gabriel Nowina-Konopka. „Finalizujemy obecnie ten projekt, przygotowując się do uruchomienia zdolności produkcyjnych w przyszłym roku” – dodał.

Wyraził nadzieję, że „ze względu na osiągane parametry i rozwój krajowego potencjału produkcyjnego Pirat będzie rozwiązaniem pierwszego wyboru dla Sił Zbrojnych RP”. Wyraził też przekonanie, że wieloletnie doświadczenie Mesko w dostawach przeciwpancernych pocisków kierowanych dla Wojsk Lądowych i osiągnięcia prac badawczo-rozwojowych, takich jak Pirat potwierdzają kompetencje zakładu w tej dziedzinie.

Projekt Pirat jest realizowany przez Mesko we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowym Telesystem Mesko i partnerem zagranicznym, ukraińską firmą DKKB Łucz. Według PGZ projekt jest „na końcowym etapie wykonania”.

Przeprowadzone na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Nowej Dębie badania „miały na celu potwierdzenie poprawności przyjętych założeń i sprawdzenie praktyczne zastosowanych rozwiązań, które wdrożono podczas pracy badawczo-rozwojowej” – dodała Grupa.

Pirat to jeden rodziny efektorów naprowadzanych na światło odbite od celu, w skład której wchodzi amunicja precyzyjnego rażenia (APR) w dwóch kalibrach: 155 mm dla armatohaubic samobieżnych Krab i Kryl oraz moździerzowa 120 mm dla samobieżnych moździerzy Rak.

Niezbędny do funkcjonowania tego systemu laserowy podświetlacz celu LPC-1 to również efekt pracy badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Mesko SA we współpracy m.in. z CRW Telesystem Mesko. PGZ podkreśliła, że „podświetlacz jest kodowany, całkowicie kompatybilny z systemem NATO i daje możliwość współpracy z innymi systemami kierowania ogniem stosowanymi przez formacje sojusznicze”.

Program Pustelnik, ujęty w programie modernizacji technicznej wojska do roku 2035, zakłada wyposażenie wojsk operacyjnych i WOT w lekkie przeciwpancerne pociski kierowane o zasięgu do 2 km oraz rakiet o zasięgu około 8 km (dla KTO Rosomak i niszczycieli czołgów).

W tym tygodniu Mesko, gdzie na izraelskiej licencji są wytwarzane przeciwpancerne pociski kierowane Spike, i izraelska firma Rafael porozumiały się w sprawie wspólnej produkcji pocisku Spike SR (krótkiego zasięgu) na potrzeby programu Pirat.

Źródło: PAP

REKLAMA