Kłótnia o francuską Algierię. Co położyło kres barbarzyńskiemu piractwu?

Benjamin Stora. Fot. Wikipedia
Benjamin Stora. Fot. Wikipedia
REKLAMA

Véronique Jacquier, dziennikarka polityczna CNews, wzbudziła krytykę, po tym jak stwierdziła, że kolonizacja przez Francję była dla Algierii pewną szansą. „Algieria była niczym” przed przybyciem Francji w 1830 roku – dodała, zresztą zgodnie z opinią wielu historyków.

Jednak w sieciach społecznościowych zawrzało. Jacquier wypowiadała się w związku z tworzeniem francusko-algierskiej komisji ds. pamięci. Po spotkaniu prezydentów obu krajów, utworzenie komisji zapowiedział prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune 13 lipca.

Véronique Jacquier wyraziła swoje stanowisko w tej sprawie, twierdząc w szczególności, że „Francja skolonizowała Algierię, aby położyć kres barbarzyńskiemu piractwu i zapobiec opanowaniu Morza Śródziemnego przez muzułmanów”.

REKLAMA

Dziennikarka zaleciła prezydentowi Macronowi unikania w tym temacie „samobiczowania” i „skruchy”. Véronique Jacquier wyraziła tu obawy wielu specjalistów od historii. Tym bardziej, że na czele komisji pojednania staje m.in. historyk Benjamin Stora.

Pochodzi z rodziny żydowskiej z algierskiej Konstantyny, która uciekła do Francji. Od młodych lat był działaczem trockistowskim. Członek Międzynarodówki Komunistycznej. W 1985 dołączył do PS.

Zajmuje się współczesną historią Algierii. Był oskarżany o stronniczość i prezentowanie historii w wersji FNL (algierskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego). Benjamin Stora jest uważany za jednego z głównych historyków wojny algierskiej. Jednak w jego pracach badacze odkryli szereg nieścisłości historycznych.

Źródło: Valeurs Actuelles

REKLAMA