W Iranie wykonano karę śmierci na rzekomym szpiegu CIA i Mossadu

Ajatollah Ali Chamenei duchowy przywódca Iranu fot, PAP/EPA ABEDIN TAHERKENAREH
Ajatollah Ali Chamenei duchowy przywódca Iranu fot, PAP/EPA ABEDIN TAHERKENAREH

Były tłumacz Mahmoud Moussavi Majd został oskarżony o dostarczanie CIA i Mossadowi informacji o siłach irańskich w Syrii. Został skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano 20 lipca.

Oficjalny komunikat Teheranu stwierdza: „Wyrok za szpiegostwo dla Mahmuda Moussaviego Majdy został wykonany w poniedziałek rano, więc sprawa jego zdrady przeciwko krajowi została na zawsze zamknięta”.

Ten były tłumacz został skazany za szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych i Izraela. Miał donosić m.in. o miejscu pobytu irańskiego generała zabitego później przez Amerykanów. Chodzi o eliminację w styczniu 2020 roku generała Qassema Soleimaniego. Został zabity w ataku dronów w pobliżu lotniska w Bagdadzie w Iraku.

W odpowiedzi na atak na tego dowódcę sił związanych z Gwardią Rewolucyjną, Teheran wystrzelił pociski przeciwko irackim bazom wojskowym, w których przebywali Amerykanie.

Zatrzymanie tłumacza Mahmouda Moussaviego Majdy też miało być zemstą za atak dronów. Został oskarżony o dostarczenie CIA i Mossadowi informacji o siłach irańskich w Syrii, a także o ruchach generała Soleimaniego. Proces sądowy w sprawie Majdy rozpoczął się jednak na długo przed… zabójstwem generała i nie był on zaangażowany w operację likwidacji Solejmaniego. Teheran chciał sobie poprawić w ten sposób humor.

Mahmoud Moussavi Majd wyemigrował z rodziną do Syrii w latach 70. Pracował jako tłumacz angielsko-arabski dla biznesu. Pozostał w Syrii podczas wojny. Został aresztowany 10 października 2018 roku.

Źródło: AFP/ France Info

Comments are closed.