Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały sondę na Marsa. Celem finalnym jest kolonizacja planety [VIDEO]

Rakieta Al Amal.
Rakieta Al Amal. (screen/YT)
REKLAMA

Z centrum kosmicznego na japońskiej wyspie Tanegashima wystartowała w kierunku Marsa sonda Al-Amal (Nadzieja) należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To pierwsza misja międzyplanetarna w świecie arabskim. Do wystrzelenia swojej rakiety w kierunku tej planety szykują się też Chiny.

Start rakiety nośnej typu H2A z sondą Al-Amal, który kilkakrotnie przekładano z powodu złej pogody, nastąpił w poniedziałek o godz. 6.58 czasu lokalnego (niedziela 23.58 czasu polskiego).

Sonda ma dotrzeć na Czerwoną Planetę za siedem miesięcy, tak aby w 2021 roku uhonorować 50. rocznicę zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów. Głównym celem misji, która ma potrwać co najmniej dwa lata, będzie przesyłanie obrazu zmian temperatury w atmosferze Marsa.

REKLAMA

Zjednoczone Emiraty Arabskie po raz pierwszy ogłosiły plany misji w 2014 roku. ZEA – liczące 9,4 mln mieszkańców, z których większość stanowią pracownicy zagraniczni – nie mają naukowej i technicznej bazy krajów realizujących programy kosmiczne. Mimo to ZEA wystrzeliły już dziewięć działających satelitów i planują wystrzelić osiem kolejnych w nadchodzących latach – pisze Reuters.

Rząd ZEA ogłosił również ambitny cel osadnictwa na Marsie do 2117 roku. Planuje też stworzyć „miasteczko naukowe” na pustyni na obrzeżach Dubaju, by symulować warunki marsjańskie i opracować technologię niezbędną do kolonizacji planety.

Chińczycy też lecą na Marsa

Na kosmodromie Wenchang na południu Chin w pozycji startowej ustawiono rakietę Długi Marsz-5, która ma być w najbliższym czasie wystrzelona w ramach pierwszej chińskiej misji eksploracyjnej na Marsa – podała w piątek państwowa agencja prasowa Xinhua.

Misja, nazwana Tianwen-1 w nawiązaniu do starożytnego wiersza „Pytania do niebios”, ma wyruszyć pod koniec lipca lub na początku sierpnia i dotrzeć na Marsa w lutym przyszłego roku. W ramach misji planowane jest wejście na orbitę, lądowanie i wypuszczenie na powierzchnię Czerwonej Planety łazika badawczego.

Rakieta przybyła na kosmodrom znajdujący się na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan pod koniec maja, a inżynierowie przeprowadzili już ogólne testy urządzenia. Ostateczne badania odbędą się przed startem – podała Xinhua. Będzie to pierwsze praktyczne wykorzystanie największej obecnie chińskiej rakiety, która była wcześniej trzykrotnie odpalana w ramach prób.

Źródła: NCzas.com, PAP

REKLAMA