Frankowicze wygrali z mBankiem. Z Niemcami wygrał warszawski Rzecznik Konsumentów

Logo mBanku/fot. Facebook mBank Polska
Logo mBanku/fot. Facebook mBank Polska
REKLAMA

Niemiecki mBank po 10 latach przyznał, że naruszał interesy konsumentów. Sprawę dla frankowiczów wygrał Miejski Rzecznik Konsumentów z Warszawy.

Po 10 latach przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi zakończyło się postępowanie grupowe w sprawie frankowicze kontra mBank. 1247 warszawskich frankowiczów reprezentował stołeczny Miejski Rzecznik Konsumentów.

Był to pierwszy pozew grupowy wniesiony przez rzecznika konsumentów. Warszawski Rzecznik Konsumentów zarzucił Niemcom, iż mBank pobierał od konsumentów raty kredytu w oparciu o niedozwoloną klauzulę.

REKLAMA

Chodzi o klauzulę, która w niejednoznaczny sposób określała parametry zmienności oprocentowania kredytu, dawała Bankowi możliwość swobodnego, pozbawionego kontroli ustalania wysokości rat.

Już w 2013 roku Sąd Okręgowy w Łodzi orzekł, że ustalanie przez Bank wysokości odsetek ponad poziom określony w dniu zawarcia kontraktu nie miało umocowania w umowie, a zawyżanie rat spowodowało uszczerbek majątkowy po stronie konsumentów. Jednak Niemcy złożyli apelację od tego wyroku.

Sąd Apelacyjny w Łodzi w 2014 roku podzielił stanowisko Sądu Okręgowego – uznał działanie banku za niezgodne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy konsumentów. Niemcy szli jednak w zaparte i wnieśli kasację.

W 2015 roku Sąd Najwyższy skierował sprawę ponownie do Sądu Apelacyjnego oraz nakazał powołanie biegłego dla zweryfikowania postępowania Banku.

– Bank podejmował próby jego przedłużania, podważał opnie biegłego, nie udostępniał żądanych przez sąd dokumentów, wnioskował o wyłączenie sędziego. W ostatnim czasie do sprawy przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich, który poparł stanowisko strony powodowej – wyjaśnia biuro prasowe m.st. Warszawy.

Ostatecznie Niemcy poddali się 15 lipca 2020 roku. Pełnomocnik mBanku oświadczył, że bank cofa apelację.

– Szkoda, że trzeba było aż siedmiu lat, aby Bank zgodził się z tym wyrokiem – podkreśla biuro prasowe m.st. Warszawy.

Co warto przypomnieć, frankowiczom pomoc obiecał idąc po pierwszą kadencję Andrzej Duda. Jednak przez 5 lat PiS nie kiwnęło w tej sprawie palcem.

Źródło: konsument.um.warszawa.pl

REKLAMA