Irański „lotniskowiec” w Cieśninie Ormuz. Okręt ma zostać zniszczony

USS Nimitz.
USS Nimitz. (Zdj. wikipedia)

Według zdjęć satelitarnych wykonanych w poniedziałek, Iran przesunął do Cieśniny Ormuz replikę amerykańskiego lotniskowca, która prawdopodobnie posłuży za cel podczas ćwiczeń wojskowych. Do podobnej prowokacji doszło w 2015 roku.

Według irańskich mediów państwowych Gwardia Rewolucyjna wykorzysta model lotniskowca, przypominającego USS Nimitz do zatopienia go w Cieśninie Ormuz, przez którą przepływa 20 proc. światowego handlu ropą. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że replika została wyciągnięta z portu w sobotę.

Na jej pokładzie znajduje się 16 makiet myśliwców. Jak wynika ze zdjęć satelitarnych okręt wydaje się mieć około 200 metrów długości i 50 metrów szerokości. Prawdziwy Nimitz ma ponad 300 metrów długości i 75 metrów szerokości.

Podobny fałszywy lotniskowiec Irańczycy użyli do manewrów „Wielki Prorok 9” w 2015 roku. Wtedy zatopili swój cel używając do tego pocisków ziemia-morze.

Napięcie między Teheranem i Waszyngtonem nie maleje. Jego apogeum nastąpiło trzeciego stycznia, po ataku Amerykanów na generała Kasema Sulejmaniego.

Piąta Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, która patroluje drogi wody Bliskiego Wschodu, nie udzieliła komentarza w tej sprawie.

Replika przypomina lotniskowce klasy Nimitz, którymi Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych rutynowo posyła do Zatoki Perskiej. USS Nimitz wpłynął na wody Bliskiego Wschodu pod koniec zeszłego tygodnia z Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie zastępując USS Dwight D. Eisenhower na Morzu Arabskim.

Źródło: apnews.com

Comments are closed.