Niemcy domagają się kapelanów wojskowych dla muzułmanów. W Bundeswehrze jest ich już 4 tysiące

Niemiecka armia. Fot. Wikipedia CC 2.0 Autor: w?odi from Szczecin, Poland - German Soldiers in the Military Parade
REKLAMA

Muzułmanie domagają się własnych kapelanów wojskowych. Niemcy mają już 4 tys. żołnierzy wierzących w Allaha.

Od 3 tys. do nawet 4 tys. żołnierzy w Bundeswehrze to muzułmanie. Teraz Niemcy żyją debatą nad ustanowieniem dla nich kapelanów wojskowych.

Bundeswehra liczy 185 tys. żołnierzy. 53,4 tys. to protestanci, 41 tys. katolicy, 3-4 tys. muzułmanie, a 300 żołnierzy jest wiary żydowskiej.

REKLAMA

Swoich kapelanów mają na razie chrześcijanie, a wkrótce pojawią się rabini wojskowi. Muzułmanie nie chcą być gorsi.

− Każdy żołnierz ma istotne znaczenie. Teraz wreszcie podjęto prace nad żydowskim duszpasterstwem, które należało przeprowadzić już dawno temu. A islamskiego duszpasterstwa po prostu nikt nie chce – twierdzi 41-letnia porucznik Bundeswehry Nariman Hammouti-Reinke.

Hammouti-Reinke jest muzułmanką, córką Marokańczyków urodzoną pod Hanowerem. Dziś to gwiazda niemieckiej armii, służyła w wielu niebezpiecznych misjach.

Niedawno ukazała się jej książka „Służę Niemcom” („Ich diene Deutschland”). W książce opisała kwestie religijne, co wywołało dyskusję w niemieckich mediach.

– W przypadku śmierci musiałam napisać rodzaj instruktażu dla mojego szefa. Musiałem też zatroszczyć się o to, kto dostarczy zawiadomienie o śmierci moim rodzicom – wyjaśniała Hammouti-Reinke.

Brak muzułmańskiego kapelana wojskowego dla Hammouti-Reinke „to nadal przejaw dyskryminacji i nierównego traktowania”.

Problem miała rozwiązać minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. Jednak przyjaciółka Angeli Merkel temat porzuciła i obecnie kierownictwo CDU milczy w tej sprawie.

Źródło: Deutsche Welle

REKLAMA