PiS już kluczy ws. Konwencji Stambulskiej. „Nie zapadły ostateczne rozstrzygnięcia”

Michał Dworczyk. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Michał Dworczyk. Foto: PAP/Tomasz Gzell
REKLAMA

– Ewentualna decyzja ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej byłaby decyzją rządu i większości parlamentarnej, w tej sprawie nie zapadły jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia – powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Szef MS Zbigniew Ziobro argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy „o charakterze ideologicznym”, z którymi jego resort się nie zgadza.

Zdaniem ministra w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

REKLAMA

Dworczyk pytany w radiowej „Trójce”, czy wypowiedzenie konwencji stambulskiej byłoby decyzją rządu czy tylko resortu rodziny odparł: „Oczywiście, że taka decyzja jest i decyzją rządu, ale też decyzją polityczną większości parlamentarnej. Według mojej wiedzy w tej sprawie nie zapadły jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia. Mamy w tej chwili taki etap (…), że został złożony wniosek do ministerstwa rodziny przez ministra sprawiedliwości”.

Zdaniem szefa KPRM konwencja stambulska „to dokument, który pod absolutnie słusznym celem, używając słusznego celu, jakim jest ochrona kobiet, przeciwdziałania przemocy, realizując te słuszne cele, przemyca pewne cele ideologiczne”. Są to cele – jak dodał – na które nie zgadza się jego formacja polityczna.

Dworczyk przekonywał, że Polska ma bardzo dobre rozwiązania prawne, które chronią osoby prześladowane, kobiety przed przemocą. „I do tego nie trzeba wprowadzać dodatkowej ideologii” – stwierdził szef KPRM.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała – w 2015 r.

(PAP)

REKLAMA