Herb powstańczy z 1863. Widoczne symbole Polski, Litwy i Rusi; Jacek Czaputowicz Źródło: Wikimedia, PAP, collage
Herb powstańczy z 1863. Widoczne symbole Polski, Litwy i Rusi; Jacek Czaputowicz Źródło: Wikimedia, PAP, collage

Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej – Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji Litwy i Ukrainy.

Czy idea Rzeczypospolitej Trojga Narodów wciąż jest żywa? Był to projekt polityczny przekształcenia federacji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w organizm trójczłonowy, przez wyodrębnienie Wielkiego Księstwa Ruskiego, połączonego unią realną z dwoma pozostałymi.

Dyplomaci Polski, Litwy i Ukrainy wyraźnie nawiązują do tamtej idei zawiązując „Trójkąt Lubelski”. Nie bez znaczenia jest również miejsce w którym podpisano deklarację o współpracy.

„Ministrowie Spraw Zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy J. E. Pan Linas Linkevičius, J. E. Pan Jacek Czaputowicz i J. E. Pan Dmytro Kuleba spotykali się dziś w Lublinie i wydali wspólną deklarację o utworzeniu formatu Trójkąta Lubelskiego dla jeszcze intensywniejszej trójstronnej współpracy. Po wspólnej konferencji prasowej ministrowie złożyli wspólny wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej – czytamy na profilu FB ambasadora Litwy w Polsce.

Michalkiewicz. The Movie

Czym będzie się zajmował „Trójkąt Lubelski”? Jego zadania nakreślił dziennikarzom szef polskiego MSZ.

– Dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów współpracy będziemy w stanie realizować nasze cele, jakim jest trwałe zaangażowanie w rozwój Partnerstwa Wschodniego, skuteczną walkę z pandemią koronawirusa, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy tego państwa z Inicjatywą Trójmorza – podkreślił Jacek Czaputowicz. – Zamierzamy działać też w dziedzinach ekonomicznych – zapowiedział.

Czaputowicz przypomniał, że już między sobą współpracują parlamenty trzech państwa, a także funkcjonuje brygada polsko-litewsko-ukraińska LITPOLUKRBRIG, którą ministrowie odwiedzą we wtorek.

Źródło: PAP, Facebook/Eduardas Borisovas