Adam Bodnar kończy kadencję RPO. Ona ma go zastąpić!

Foto: Twitter Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Dr Adam Bodnar za miesiąc przestanie być Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Swoją kandydaturę na jego miejsce zadeklarowała jego bliska współpracowniczka.

We wrześniu kończy się pięcioletnia kadencja dr Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. W środę swoją kandydaturę na stanowisko nowego RPO zgłosiła mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

– Tak, to prawda – podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Dotychczas poparcie dla mojej kandydatury wyraziło ponad 80 organizacji pozarządowych. Dziękuję za Wasze wsparcie! Działamy dalej! – poinformowała adwokatka.

Prawniczka przez lata była bliską współpracowniczką RPO. Jest koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

W przeszłości była sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury. Była też członkinią zespołu ds. kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

– Do tej roli przygotowało mnie ostatnie 15 lat mojego zawodowego życia. Mam 10-letnie doświadczenie pracy w dużym zespole kancelarii prawnej. Od 10 lat prowadzę przed sądami sprawy z zakresu praw człowieka, wspierając tych, którzy toczą nierówną walkę z urzędami, sądami, przepisami, instytucjami publicznymi. Przez ostatnie 5 lat pracowałam jako urzędniczka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie odpowiadałam za strategiczne postępowania sądowe. U boku Rzecznika i w drodze do sądów zjechałam Polskę, spotykając się z samotnymi aktywistami walczącymi z fabrykami za płotem, rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, działaczami społecznymi pracującymi z osobami w kryzysie bezdomności – argumentuje swoją kandydaturę Rudzińska-Bluszcz.

Zgłoszenia kandydatki na urząd może dokonać tylko Marszałek Sejmu lub grupa 35 posłów. Ruszyła już zbiórka podpisów pod jej kandydaturą, a później odbędą się rozmowy z klubami parlamentarnymi, aby ją poparły.

Adwokatka wskazała jako najważniejsze wyzwania w Polsce:
– bariery wpływające na dostęp do opieki zdrowotnej,
– nierówne szanse w dostępie do edukacji,
– prawa seniorów,
– bezpieczeństwo ekologiczne,
– bezpieczeństwo w Internecie.

– Przez ostatnie 5 lat Polska ma dla mnie twarz pan Marka, bezrobotnego z Olsztyna, któremu groził zwrot dofinansowania na działalność, która przywróciła mu pracę i godność; pani Anny, ofiary przemocy domowej z Leżajska; mamy 8-letniego Pawła chorego na chorobę rzadką; pana Tomasza z Białegostoku, ofiary wypadku drogowego spowodowanego przez kierowcę bez OC; dzielnych mieszkańców Rybnika walczących ze smogiem; prawie 100-letniej pani Stefanii, okrutnie potraktowanej przez dewelopera; Karola Tendery, dawnego więźnia Auschwitz, który życie poświęcił na walczenie o pamięć o tym miejscu; mieszkanki Łazisk Górnych walczącej z trującym fabrycznym powietrzem i wielu aktywistów i pracowników organizacji pozarządowych. Dla takich ludzi chciałabym przez kolejne lata pracować – przekonuje adwokatka, podkreślając, że jest kandydatką całkowicie niezależną.

RPO jest powoływany przez Sejm, ale potrzebuje zgody Senatu.

Źródło: Rzeczpospolita / Gazeta.pl

11 KOMENTARZE

 1. I juz wiemy do czego sa potrzebne organizacje pozarzadowe.
  Nie znam tej pani ale jak tyle organizacji pozarzadowych ja popiera to ona napewno nie bedzie wspierala wartosci polskie tylko wartosci reprezentowane przez te oranizacje, bo poto je wlasie stworzono.

  • Soros specjalizuje sie w tworzeniu organizacji pozarzadowych, nie jednej czy dwoch ale wlasnie kilkudziesiecu. Czesto nikt o nich nie slyszal bo sa jedno czy dwu osobowe, w nazwach maja zawsze wypisana wolnosc, prawa walke itd, sa zawsze w obronie kogos, a wszystko po to aby stworzyc wrazenie szerokiego spolecznego poparcia i dokladnie tak jest i w tym przypadku. Do tego dlugoletnia wspolpraca z Bodnarem, to ci dopiero jest rekomendacja negatywna.

  • zastanawiam się ile z tych organizacji (jeśli by prześwietlić źródła finansowania), jest finansowanych przez RFN, Sorosa i MUMIĘ JEWROPEJSKĄ ? :)

 2. A ja się pytam dalczegóż to Karol Tendera musiał aż „poświęcić życie walcząc o pamięć o Auschwitz”? Dlaczego trzeba było aż walczyć? Przeciwko komu? I dlaczego nikt (?) go nie wspierał? A państwo polskie i jego instytucje??

 3. Kolejny urząd z pośród wielu do likwidacji po odzyskaniu Polski przez mądrych Polaków. Precz z darmozjadami.

 4. Won z lewakiem Bodnarem i jego pomagierami. To ma być rzecznik polskich praw obywatelski, a nie wojujący lewak, marksista-beznarodowiec.

 5. Ktoś kto jest bliskim współpracownikiem lewaka Bodnara nie będzie stawał w obronie tradycji, rodziny, polskich patriotycznych wartości. Mam nadzieję, że pozostanie tylko kandydatką.

 6. Prawa kobiet? Czyli co? Przecież wszystko już jest dla nich. Co następne? Państwowa emerytura od 45 roku życia? Wywalenie męża z domu przez policję – „bo ona już go nie kocha” – czy co?

Comments are closed.