Iran wystrzelił rakietę balistyczną w makietę amerykańskiego lotniskowca

okręt wojenny Iranu
Irańska fregata Jamaran Fot. Wikipedia

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił w środę 29 lipca rakietę balistyczną. Wystrzelona z podziemnego silosu w ramach ćwiczeń w cieśninie Ormuz, została skierowana na makietę amerykańskiego lotniskowca.

O wystrzeleniu pocisku poinformowała irańska telewizja państwowa. Chodziło o ćwiczenia pod nazwą „Wielki Prorok 14”. Cytowany przez telewizję dowódca korpusu Strtażników zapowiadał, że w planach jest również wystrzelenie „pocisków balistycznych dalekiego zasięgu”.

Próba rakiety spowodowała, że w amerykańskich bazach lotniczych w Abu Zabi oraz w Katarze wprowadzono podwyższony alert. Personel ewakuowano do schronów. Według rzeczniczki Centralnego Dowództwa USA incydent trwał 15 minut.

W ramach ćwiczeń w cieśninie Ormuz irańscy komandosi przeprowadzili też szturm ze śmigłowców na makietę lotniskowca. Replika okrętu była również celem ataków irańskich dronów oraz rakiet wystrzeliwanych z szybkich łodzi i ciężarówek.

Makieta ogniem nie odpowiedziała, więc Irańczycy zaliczyli sukces. Związana ze Strażnikami Rewolucji agencja Fars opublikowała dzień wcześniej grafikę z lotniskowcem US Navy w kształcie trumny. Opatrzono ją cytatem z ajatollaha Alego Chameneia przysięgającego zemstę za zabicie przez Amerykanów jednego z dowódców tej formacji generała Kasema Sulejmaniego.

Źródło: PAP

Comments are closed.