Kaczyński trafi na banknoty. NBP: Będzie można nimi płacić w sklepie

Czy bracia Kaczyńscy są potomkami Jezusa i Merowingów? Zaskakujące doniesienia. Foto: print screen z YouTube/Whistleblower News
Foto: print screen z YouTube/Whistleblower News

NBP planuje emisję banknotów z wizerunkiem brata prezesa PiS Lecha Kaczyńskiego. Banknoty będą pełnoprawnym środkiem płatniczym.

Narodowy Bank Polski szykuje emisję banknotów z Lechem Kaczyńskim. Kolekcjonerskie banknoty z wizerunkiem brata prezesa PiS trafią do obiegu w listopadzie przyszłego roku.

Według planów NBP Kaczyński będzie na banknotach o nominale 20 złotych. Natomiast wstępnie ma pojawić się 60 tys. sztuk takich banknotów.

Co istotne – Kaczyńskim będzie można płacić w sklepie. Banknoty kolekcjonerskie są bowiem prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Czym będzie różnić się banknot z Kaczyńskim od normalnego banknotu? Jak wyjaśnia NBP banknoty kolekcjonerskie mają bogatszą symbolikę wizerunków postaci i wydarzeń oraz kompozycję.

Różnią się od standardowych banknotów również parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku.

Brat prezesa PiS będzie drugą w historii postacią, która trafi na banknoty kolekcjonerskie. W 2006 roku I rząd PiS wyemitował banknoty kolekcjonerskie z wizerunkiem Jana Pawła II.

Banknoty z papieżem miały nominał 50 złotych.

O ile Kaczyńskim będzie można płacić w sklepie, to eksperci sugerują zachowanie takiego banknotu. Kolekcjonerskie banknoty mogą z czasem zyskiwać na wartości.

Źródło: Business Insider

Comments are closed.