
Opublikowany w ostatnim czasie „Raport Just Act” (będący załącznikiem do słynnej ustawie 447 – red.) dotyczący Polski wskazuje na szereg uchybień, które dotyczą naszego nieszczęśliwego kraju w sprawie zwrotu mienia bezspadkowego.
Amerykański Departament Stanu wymienił Polskę w gronie państw, które „nie uchwaliły jeszcze kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia krajowego lub odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem”.
Brak odpowiedniego ustawodawstwa
Głównym zarzutem wobec Polski jest to, że jako jedyny kraj członkowski Unii Europejskiej nie uchwalił kompleksowego ustawodawstwa w sprawie zwrotu mienia bezspadkowego. Przy okazji Departament Stanu zauważa, że sprawa ponad połowy nieruchomości, które mogłyby być zwrócone gminom żydowskim nie została jeszcze rozstrzygnięta.
– Polska jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej, w którym pozostały poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holokaustu i który nie uchwalił kompleksowej krajowej ustawy reprywatyzacyjnej – czytamy w raporcie dotyczącym Polski.
– Władze szacują, że rozstrzygnęły około 45 procent z około 5500 wniosków o zwrot nieruchomości należących do gmin wyznaniowych żydowskich; w około połowie rozstrzygniętych spraw roszczenia odrzucono. Polska nie uchwaliła ustawy, która dotyczyłaby majątku bezspadkowego z czasów Holokaustu – dodano.
Mienie bezspadkowe
Część dotycząca mienia bezspadkowego jest dla Polski wprost miażdżąca i można ją podsumować jako jedną wielką krytykę naszego kraju. – Polska nie przyjęła ustawy dotyczącej znacznej ilości własności prywatnej pozostawionej bez spadkobierców w wyniku Holokaustu. Zamiast tego, majątek bezspadkowy podlega polskiemu prawu spadkowemu, na mocy którego majątek ten wraca do samorządu lokalnego lub Skarbu Państwa – czytamy w raporcie.
– Według rządu, bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej Polska zaczęła regulować status prawny mienia pozostawionego przez właścicieli, w tym Żydów, którzy zginęli w czasie Holokaustu, na mocy szeregu dekretów regulujących status opuszczonego i porzuconego mienia, w ramach całościowej nacjonalizacji własności prywatnej w okresie powojennego funkcjonowania systemu komunistycznego – dodano.