76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Gloria Victis!

76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W godzinę „W” stolica oddała hołd powstańcom – rozległ się dźwięk syren, zatrzymały się samochody i przechodnie.

Rozpoczynają się uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. O 17.00, w godzinę „W”, hołd powstańcom oddali przybyli na uroczystości weterani, warszawiacy, a także przedstawiciele władz.

Podczas uroczystości obecni byli powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel, z którą prezydent i premier przywitali się.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis stanowią kulminacyjny punkt obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.

3 KOMENTARZE

 1. Chwała pokonanym, hańba zdrajcom…
  Wszak takimi są ci, co zdecydowali się na ten tragiczny zryw pozbawiony szans w tamtej sytuacji politycznej.
  Chylę czoła – zawsze to czyniłem i będę czynił – przed Powstańcami.
  Sytuacja była niezwykle trudna, ale zimny rozum powinien dokonać innego wyboru.

  Mrozi mnie skala nie przyjmowania do wiadomości (?) natury bolszewików w dowództwie AK. O żadnej niewiedzy nie może być mowy. Osobiste doświadczenia, sprawa Katynia i Teheran były aż nadto dowodem.

 2. „Fajnie” się dziś śpiewa pieśni powstańcze, ale nie przeczuwamy nawet jaki za tym krył się tragizm. Sami Powstańcy byli w amoku, ale co doświadczyła ludność cywilna…

  Lajkonikom, którzy twierdzą, że nie można było Powstania powstrzymać, dedykuję wypowiedź kogoś (chyba) ze średniego dowództwa: „Cóż to znaczy? Byliśmy karnym wojskiem. Jakby nie było rozkazu, nie byłoby walki.”

Comments are closed.