Korwin-Mikke i powstanie warszawskie. „Matka zginęła trzeciego dnia” [FOTO]

Maria Mikke z synem Januszem, Janusz Korwin-Mikke Źródło: PAP, Instagram/Janusz Korwin-Mikke
Maria Mikke z synem Januszem, Janusz Korwin-Mikke Źródło: PAP, Instagram/Janusz Korwin-Mikke

Gdy wybuchło powstanie warszawskie Janusz Korwin-Mikke miał niecałe dwa lata. Trzeciego dnia zrywu zginęła jego matka Maria.

Janusz Korwin-Mikke urodził się 27 października 1942 w okupowanej przez Niemców Warszawie jako jedyne dziecko Ryszarda Mikkego i Marii z Rosochackich. Gdy 1 sierpnia 1944 roku wybuchało powstanie był małym dzieckiem – miał niespełna dwa lata.

Rodzina dzisiejszego posła Konfederacji poniosła ogromną stratę w wyniku zrywu. Trzeciego dnia powstania zginęła matka Janusza Korwina-Mikkego – Maria.

Rodzice Janusza Korwina-Mikkego i mały Janusz
Źródło: Insatgram/Janusz Korwin-Mikke

Rodzinę polityka prześladował każdy totalitarny reżim panujący w Polsce po 1939 roku. Rok po Powstaniu Warszawskim ojciec Janusza Korwina-Mikkego trafił na rok do więzienia.

W PRL za działalność opozycyjną do więzienia trafi również sam Janusz Korwin-Mikke. Możliwe, że to właśnie te doświadczenia sprawiły, że dziś polityk jest najbardziej rozpoznawalną twarzą ruchu tych, którzy miłują wolność.

Powstanie warszawskie jest różnie oceniane przez historyków. Część prawicy krytykuje decydentów, jednak warto tego dnia oddać cześć tym, którzy nie decydowali i zginęli. Zarówno powstańcom, jak i zwykłym ofiarom – cześć i chwała.

15 KOMENTARZE

    • Prawica jest natomiast w stanie takim jak jest z dwóch powodów, które działają jak krzyżowy ogień. Pierwszy jest taki, że prawicowy przekaz jest blokowany, a drugi że ukształtowanie się prawicowego swiatopoglądu napotyka na tę trudność że w odróżnieniu od lewicowego i liberalnego polegających na truizmach i sloganach wymaga wysiłku intelektualnego.

    • dokładnie tak! bez Janusza Korwin-Mikkego o konserwatyzmie czytalibyśmy tylko w encyklopedii. Jako polityk – do bani! jako ideolog, myśliciel i nauczyciel i wódz – genialny!

  1. To „gadanie” JKM-a jest „głupawe” jedynie dla jak to on sam powiedział u Klarenbacha „ludzi o umysłowości ameby”. Ludzie myślący mogą się z tym „gadaniem” nie zgadzać, mogą zgadzać się jedynie w części, albo na przykład mieć zastrzeżenia do pewnych sformułowań podczas gdy generalnie z opiniami są zgodni.

    • Prawica jest w stanie takim jak jest z dwóch powodów, które działają jak krzyżowy ogień. Czyli choć są z sobą związane to działają z odmiennych dwóch stron. Pierwszy jest taki, że prawicowy przekaz jest blokowany, zatem mało dostępny, a drugi że ukształtowanie się prawicowego swiatopoglądu napotyka na tę trudność że w odróżnieniu od lewicowego i liberalnego polegających na truizmach i sloganach wymaga wysiłku intelektualnego.

  2. Możliwe, że Pani Mikke była zamordowana przez banderowców pod komendą Dirlewangera. Coś słyszałem, że stawiamy im pomniki… Samego Dirlewangera polscy żołnierze wartownicy zatłukli kolbami karabinów latem 1945 roku.

  3. głupio postrzegają wypowiedzi ludze o umysłowości ameby, oczywiście nakłada się na to wyrywanie i cytowanie fragmentów wypowiedzi, pozbawionych kontekstu przez inne stworzenia o umysłowości ameby

Comments are closed.