Nie żyje Józef Wiłkomirski. Zmarł w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, był jego uczestnikiem

Nie żyje Józef Wiłkomirski.
Nie żyje Józef Wiłkomirski. (Zdj. screen/YT/GDESZ Reportage)

Nie żyje Józef Wiłkomirski, założyciel i wieloletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, uczestnik Powstania Warszawskiego. Dyrygent i kompozytor miał 94 lata.

O śmierci wieloletniego dyrektora Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu poinformowali prezydent tego miasta Roman Szełemiej oraz Filharmonia Sudecka.

„Dziś rano w wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski – wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania – symbol. Cześć Jego Pamięci!” – napisał prezydent Wałbrzycha na portalu społecznościowym.

Pod smutną informacją posypały się komentarze pogrążonych w żałobie mieszkańców miasta.

Wspaniały człowiek, wielce zasłużony dla kultury i dla naszego miasta. Cześć jego pamięci – napisała jedna z internautek. Wielka strata dla muzycznego świata Wałbrzycha. Poznałem Pana Wiłkomirskiego osobiście początkiem lat osiemdziesiątych. Bywałem stałym bywalcem koncertów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Cześć Jego Pamięci!!!!; Wielki Człowiek! Cześć Jego Pamięci CHWAŁA BOHATEROM; Żal, gdy odchodzi CZŁOWIEK, WIELKI CZŁOWIEK – pisali kolejni.

Przed trzema laty dla Wiłkomirski opowiedział historię swojego udziału w Powstaniu:

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 r. w Kaliszu. Przed wojną uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi, a podczas okupacji kontynuował naukę gry na wiolonczeli. Wiłkomirski brał udział w Powstaniu Warszawskim, był więźniem stalagu Sandbostel.

Po wojnie studiował w Łodzi historię i archeologię oraz dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w tym mieście, później również w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

Wiłkomirski grał m.in. w orkiestrach Filharmonii Łódzkiej oraz Opery Warszawskiej. Był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Krakowie, Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” czy Państwowej Filharmonii w Poznaniu. W latach 1957-1971 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie.

W 1978 r. stworzył Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu i był dyrektorem tej instytucji do 2005 r.

W trakcie swojej bogatej kariery artystycznej Wiłkomirski, obok występów w filharmoniach krajowych, Wiłkomirski koncertował również za granicą – łącznie w ponad 20 krajach Europy, Ameryki i Azji. Od końca lat 60. XX w. zajmował się również komponowaniem, a jego utwory były wykonywane w Polsce i 14 krajach na świecie. Wiłkomirski był też publicystą oraz działaczem samorządowym.

Wśród wielu odznaczeń, dyrygent i kompozytor został uhonorowywany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: PAP, NCzas.com