PiS pozwoli Amerykanom wysadzić zabytkowy most i jeszcze zapłaci 5,5 mln złotych. „Tak wygląda nowy kolonializm”

Foto: Twitter PKP PLK

Partia rządząca walczy o poklask i sławę na zachodzie. Nie dość, że Amerykanie na potrzebę realizacji filmu wysadzą 114-letni most, to PiS im jeszcze za to zapłaci.

Ruszyły zdjęcia do filmu „Mission Impossible 7” z Tomem Cruisem w roli głównej. Akcja filmu ma rozgrywać się w Szwajcarii.

W jednej ze scen w powietrzę ma wylecieć most. Ponieważ w Szwajcarii pomysł spotkał się z małym entuzjazmem, to od czego ekipa z USA ma Polaków.

Na wieść, że Amerykanie szukają mostu do wysadzenia w powietrze, a scena ta ma zostać pokazana w zapowiedzi w filmu politycy PiS dostali zawrotu głowy. Teraz okazuje się, że Amerykanie nie tylko wysadzą w powietrze most w Polsce, która ma imitować Szwajcarię, to jeszcze dostaną dopłatę 5,5 mln złotych…

– Tak wygląda nowy kolonializm w praktyce. Amerykanie wysadzą nam zabytek – a my im za to zapłacimy – nie kryje oburzenia Jerzy Wilczek, prawnik z portalu Bezprawnik.pl.

Chodzi o most w Pilchowicach na Dolnym Śląsku. 114-letni most przetrwał wojny, nie wysadzili go naziści, a wojewódzcy konserwatorzy zabytków chcieli wpisać go na listę obiektów chronionych.

– Żeby Amerykanie zechcieli wysadzić nasz zabytek, zapłaciliśmy im ponad 5,5 mln zł – oburza się mec. Wilczek.

Innego zdania jest wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Zastępca Piotra Glińskiego uważa, że wysadzanie zabytkowego mostu w Polsce i zapłacenie Amerykanom, których cywilizowany świat spuścił na drzewo to „sukces”.

– W zwiastunie filmu główną sceną ma być ta z polskiego mostu. (…) Jeden z tych wagonów, który weźmie udział w scenie, mógłby tam na stałe potem stać. Na każdej stacyjce chcielibyśmy odtworzyć atrakcje z filmu – opowiadał z entuzjazmem Wirtualnej Polsce.

Pieniądze jakie trafią do ekipy z USA pochodzić będą z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Będzie to dokładnie 5 592 582 złotych – oczywiście z kieszeni podatników.

– Amerykanie jednak czasem nas wynagradzają. Na przykład tym, że możemy do nich przyjechać bez procedury wizowej. Albo że możemy dać sobie wysadzić most za drobną opłatą. A kto wie, może w nagrodę za dobre zachowanie Amerykanie jednak nakręcą kiedyś ten od dawna zapowiadany film o Polsce – żartuje mec. Wilczek.

Źródło: Bezprawnik

16 KOMENTARZE

 1. To nie jest zachowanie kolonialne, bo z tekstu wynika, iż Amerykanie nie żądają wysadzenia tego mostu, tylko sam polskojęzyczny rząd im się ochoczo podsuwa. W Hollywoodzie wytwórnie muszą same na siebie zarobić, więc niechże hollywoodzcy spece sami sobie wybudują atrapę zabytkowego mostu, np. w skali 1:5 i go niszczą.

 2. Gest polskojęzycznego rządu wygląda mi na chęć podlizania się Amerykańcom, a poza tym będą się bronić, iż taka scena to „promocja Polski na świecie”. Jeżeli rząd w ten sposób działa to nic dziwnego, że Hamerykańce z okazji skorzystają, ale takiego rządu i takiego narodu szanować nie będą

 3. Podobnie chyba myślał rząd PO-PSL, gdy wydał prawie 6 milionów złotych na koncert przecież głodującej i bidnej Madonny w Warszawie, na którym, co warto wspomnieć, skandalizująca „artystka” rozpięła się na krzyżu, na wzór Pana Jezusa.

 4. Może Spielverg albo inny Weinstein nakręci film ze sceną zburzenia PKiN w stolycy. Polska zapłaci a PIS wybuduje mauzoleum bliźniakom.

 5. Andrzej Waligórski z cyklu „Bajeczki Babci Pimpusiowej”.

  Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące
  W dość niewybredny sposób podtarł się zającem.
  Zając się potem żonie chwalił po obiedzie:
  – Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem!

 6. Czy tego mostu ktoś używa? Bo jeśli to jest złom, to co to za „afera”? Poza tym coś, co jest stare, nie jest zabytkiem. Zabytek, to zabytek, a stary złom, to stary złom.

 7. Zabytek? Sami piszecie, że to nie zabytek.

  Może najpierw warto ustalić, czy most był w użytku i czy przypadkiem nie był przeznaczony do rozbiórki.

  Warto też ustalić kto rządzi w samorządzie, który udziela zgodę na wysadzenie mostu – zwalanie wszystkiego na rząd i PIS, to dziecinada, bo tego typu decyzje podejmują samorządy.

  • @Jan. Może i nie zabytek, ale dlaczego mamy za to płacić? Poza tym pieniądze już nie są „samorządowe”, tylko z PISF, czyli z budżetu.

Comments are closed.