Australia. Godzina policyjna, zakaz poruszania się, zamknięte usługi, zakupy raz dziennie

Stop COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Stop COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Rząd australijskiego stanu Wiktoria, gdzie od kilku tygodni obserwowany jest gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem, ogłosił w niedzielę stan klęski żywiołowej. W Melbourne ma obowiązywać godzina policyjna; od środy przez 6 tygodni będą zamrożone usługi.

Godzina policyjna w Melbourne, drugim co do wielkości mieście Australii, zacznie obowiązywać już w niedzielę. Mieszkańcy miasta mają absolutny zakaz poruszania się po mieście w godzinach od 20:00 do 5:00 rano następnego dnia. Policja zyskała dodatkowe uprawnienia.

Zakupy w Melbourne będzie mogła robić od poniedziałku tylko jedna osoba z danego gospodarstwa domowego – nie częściej niż raz dziennie. Ponadto, będzie obowiązywać zasada, że nawet w ważnych sprawach mieszkańcy Melbourne nie będą mogli przemieszczać się na odległość większą niż 5 km od domu.

Te nowe restrykcje będą obowiązywać przez 6 tygodni do połowy września. Uzupełnią wprowadzone już wcześniej nakazy noszenia masek ochronnych poza domem i dystansowania społecznego, których obowiązywanie również przedłużono. „Jeśli nie wprowadzimy tych zmian, nie uda się nam przez to przejść” – przekonywał podczas niedzielnej konferencji prasowej. „Musimy podjąć dodatkowy wysiłek. Stąd decyzja o obostrzeniach” – wyjaśnił.

W środę, jak zapowiedział premier rządu Wiktorii, zostaną jeszcze wprowadzone ograniczenia ekonomiczne w Melbourne. Należy się spodziewać zamrożenia działalności przedsiębiorstw i punktów usługowych – wskazują australijskie media. Wszystkie placówki gastronomiczne będą musiały przejść na system sprzedaży na wynos przy zachowaniu niemal całkowitej bezdotykowości. Ograniczona zostanie komunikacja miejska i połączenia wewnątrzstanowe.

W niedzielę podano, że w ciągu ostatniej doby liczba nowych zakażeń w Australii wzrosła o 671, podczas gdy w sobotę dobowy przyrost nowych infekcji wynosił jeszcze 397. Liczba wszystkich zakażonych od początku epidemii zbliża się już do 18 tys., a jeszcze pod koniec czerwca utrzymywała się na poziomie 10 tys.

Większość nowych przypadków dotyczy stanu Wiktoria, gdzie znajdują się główne ogniska epidemii koronawirusa w Australii. Są one zlokalizowane w domach opieki społecznej dla seniorów oraz hurtowniach i składach towarowych.

W niedzielę poinformowano też o 7 zgonach w Wiktorii w ciągu doby. Ponadto, po raz pierwszy od trzech miesięcy zarejestrowano przypadek śmiertelny w stanie Nowa Południowa Walia. Podnosi to australijski bilans ogólny do 208 przypadków.

Od środy obowiązujący w Melbourne nakaz pozostania w domach i nieopuszczania ich bez ważnej przyczyny będzie rozszerzony na cały stan – zapowiedział w niedzielę premier Andrews.

Od ubiegłego tygodnia nie tylko mieszkańcy Melbourne, ale wszyscy mieszkańcy Wiktorii mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. W Geelong – drugim co do wielkości mieście Wiktorii – obowiązuje też zakaz przyjmowania gości przez mieszkańców. (PAP)

18 KOMENTARZE

 1. W Niemczech już się budzą i zaczynają protestować przeciwko obostrzeniom. Mam nadzieję że tak samo zrobią Aborygeni.
  Rządzących zupełnie poje***o

 2. Wicekanclerz Austrii zapowiedzial zwrot wszystkich mandatow i kar nalozonych na osoby lamiace zakazy dotyczace coronaswirusa,pewnie na skutek demonstracji w Berlinie

 3. Walczyć z koronawirusem totalna izolacja. Idiotyczne. Wirus był, jest i zostanie z nami do koca świata i żadną idiotyczna izolacja i szczepionka tego nie zmieni :)

  • A to jest jakiś wirus w ogóle ? Bo jak na razie ich istnienia nie dowiedziono. A ciekawe ilu jest tam „zakażonych” bezobjawowo ?

   • Masz rację, nie dowiedziono ich istnienia.
    Tak jak nie dowiedziono istnienia witamin i pie rdów.
    Bo, czy widział ktoś na oczy pie rda albo witaminę ?
    PS
    A, tak poza tym, to wszyscy zdrowi? :)

 4. Australia to kraj zjebów w służbach i władzach …tam potrafią nawet zabawkę zwykły kioskowy karabin z tworzywa nie podobny do żadnej broni uznać za bron i zniszczyć komisyjnie ..to nie Fake ! to Australia !

 5. to jest normalne ludobójstwo, ktoś ma zabieg/lekarza daleko przecież Australia to nie Polska i co ma zdechnąć bo jakiś wirus. Już przekroczono rubikon debilizmu.

 6. Jak ktos sie zastanawia jak to sie stalo, ze w III Rzeszy tak gladko instalowal sie nazizm, no wlasnie tak — jest rzad, sa wytyczne, „ja ich tylko przestrzegam”.

  A tak swoja droga, co taki rzad zaproponowalby, gdyby nastapila faktyczna epidemia wirusa bardziej zjadliwego. Rozstrzeliwaliby co 10. mieszkanca?

 7. Zauważcie, że wprowadzili stan wyjątkowy. U nas przemycili przepisy jak w stanie wyjątkowym bez konieczności jego wprowadzania. Tam będzie on obowiązywał przez z góry określony czas, u nas przepisy zamordystyczna zostaną z nami na zawsze. Dlatego nie wprowadzili u nas stanu wyjątkowego.

Comments are closed.