Polacy chcą wysłać dzieci do szkół we wrześniu? [SONDAŻ]

Szkoła. Pusta klasa. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
Szkoła. Pusta klasa. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP

Blisko połowa Polaków chce powrotu uczniów do szkół we wrześniu. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”. Jedna trzecia natomiast popiera zdalne nauczanie.

Politycy niemal od początku pandemii zapowiadają drugą falę koroanwirusa na jesień. Mimo to premier Morawiecki w czerwcu zapowiadał, że od września powróci nauka stacjonarna. Teraz jednak rząd uchyla się od jednoznacznej odpowiedzi. W ostatni poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że decyzja o ewentualnym powrocie uczniów do szkół zostanie podjęta w ostatnim tygodniu sierpnia.

Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej – dodał na antenie Polskiego Radia.

Wcześniej resort edukacji poinformował również, że pracuje nad specjalnymi przepisami umożliwiającymi dyrektorom szkół zamknięcie placówki w razie pojawienia się zagrożenia zakażeniem.

W badaniu SW Research dla „Rzeczpospolitej” za powrotem uczniów do szkół od 1 września opowiedziało się 47,2 proc. badanych. Z koeli 30,5 proc. respondentów chciałoby utrzymania nauczania zdalnego. Zdania w tej sprawie nie ma 22,1 proc. ankietowanych.

Jak podkreśliła Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research, „nie ma istotnych różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami, którzy uważają, że uczniowie powinni wrócić do szkół”.

Za powrotem uczniów do szkół są częściej osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia (54 proc.), badani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (52 proc.), zarabiający od 1001-2000 zł (54 proc.) oraz ankietowani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (56 proc.) – dodała.

Sondaż przeprowadzono w ostatni wtorek i środę, czyli jeszcze przed rekordowymi dobowymi wzrostami liczby osób zakwalifikowanych jako zakażone.

Badanie przeprowadzono wśród użytkowników panelu on-line SW Research w dniach 28-29 lipca 2020 roku. Analizie poddano odpowiedzi 800 użytkowników powyżej 18. roku życia. Próbę dobrano w sposób losowo-kwotowy.

Źródło: Rzeczpospolita

Comments are closed.