Protesty w Berlinie. 15 tys. uczestników domagało się wolności [VIDEO]

Manifestacja w Berlinie. Foto: PAP
Manifestacja w Berlinie. Foto: PAP
REKLAMA

W Berlinie odbyły się protesty przeciwko wprowadzonym przez rząd obostrzeniom. Demonstranci domagali się m.in. usunięcia nakazu noszenia masek.

Niemiecka policja podsumowała protesty, jakie w weekend odbyły się w stolicy. Według służb w demonstracjach brało udział ok. 15 tys. osób.

Wśród protestujących znaleźli się m.in. libertarianie i konstytucyjni lojaliści. Część niemieckich mediów twierdziła, że byli to wyznawcy teorii spiskowych.

REKLAMA

Jednak Niemcy wyszli na ulice Berlina, bo mają już dość obostrzeń związanych z pandemią. Chodzi m.in. o nakaz noszenia maseczek.

Manifestujący nawoływali do „powrotu demokracji” oraz zdjęcia „masek, które zniewalają”. – Kradniecie naszą wolność! – skandowali uczestnicy manifestacji.

Inni skandowali „Pomyśl! Nie noś maski!”.

Uczestnicy protestów śpiewali, że są „wolnymi ludźmi” w rytm melodii „We Will Rock You” zespołu Queen. Niektórzy mieli transparenty z napisami „Robimy hałas, ponieważ kradniecie naszą wolność!”.

Do protestów wzywał Michael Ballweg, przedsiębiorca, który organizował już podobne wiece w Stuttgarcie i chce zostać burmistrzem tego miasta.

Większość uczestników demonstracji nie nosiła masek ochronnych. Część jednak, chcąc uniknąć konsekwencji prawnych, założyła maseczki.

Od wybuchu pandemii w Niemczech stwierdzono 210 697 zakażeń koronawirusem. 9154 osoby zmarły – wynika z zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA.

Źródło: Fakt / PAP / Reuters

REKLAMA