Już trzeci zakażony senator. Marszałek Grodzki zapowiedział testy na COVID-19 dla całej izby

Tomasz Grodzki / Fot. PAP/ grodzkiego
Tomasz Grodzki / Fot. PAP

Senator Ryszard Majer (PiS), który miał kontakt z zakażonym koronawirusem Janem Filipem Libickim, powiedział, że poddał się kwarantannie i czeka na wymaz. Dodał, że nie ma objawów choroby. Kilka godzin wcześniej senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin poinformował, że jest zakażony. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział, że w środę wszyscy przedstawiciele izby zostaną przebadani.

W sobotę Libicki (KP-PSL) poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Dwa dni wcześniej uczestniczył w posiedzeniu senackiej komisji rodziny, na którym był także Majer.

„Kiedy dowiedziałem się w sobotę wieczorem, że senator Libicki jest zakażony, poddałem się autokwarantannie” – powiedział Majer, zaznaczając, że pracował kiedyś w inspekcji sanitarnej.

„Dzisiaj poinformowałem moją lokalną inspekcję sanitarną. Jestem umówiony na wymaz” – dodał senator. Poinformował, że zgodnie z algorytmem sanepid ma pobrać od niego wymaz siódmego dnia od kontaktu z osoba zakażoną.

„Na razie nie mam żadnych objawów” – powiedział senator. Zaznaczył, że wie, że także inni senatorowie podjęli podobne kroki i w odosobnieniu czekają na pobranie próbki.

„Wszystkim, którzy pisali do mnie smsy, dzwonili, pisali na Twitterze i FB pytając o moje zdrowie, a którym nie odpowiedziałem,bardzo dziękuję za troskę! Czuję się dobrze. Jakbym miał grypę, raz lekką,raz trochę cięższą. Mam nadzieję do zobaczenia wkrótce” – napisał na Twitterze.

Libicki poinformował w sobotę wieczorem, że jest zakażony SARS-CoV-19. Zapowiedział, że powiadomi sanepid o wszystkich osobach, z którymi w ostatnim czasie miał bezpośredni kontakt.

Wszyscy senatorowie zostaną przebadani

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował w niedzielę, że z powodu infekcji Libickiego zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Senatu (4-7 sierpnia) zostało przesunięte na 11-13 sierpnia. W poniedziałek marszałek zapowiedział, że prawdopodobnie w środę senatorowie będą mogli poddać się badaniu na koronawirusa.

W poniedziałek o swojej kwarantannie i teście, który ma zostać przeprowadzony w środę, poinformował senator niezrzeszony Krzysztof Kwiatkowski. Senator Artur Dunin (KO) poinformował, że jest zakażony. Jak powiedział, czuje się dobrze, chociaż ma gorączkę.

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Zgromadzenie Narodowe, które ma się zebrać w Sejmie. Przed Zgromadzeniem Andrzej Duda ma złożyć przysięgę, obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję. Jak mówił Grodzki, senatorowie, którzy będą na kwarantannie, nie wezmą udziału w posiedzeniu. Niektórzy z senatorów już wcześniej deklarowali, że nie planują być na Zgromadzeniu Narodowym.

Źródło: PAP, NCzas.com

Comments are closed.