Katastrofa w Hiszpanii. Liczba turystów niższa o niemal 100 procent

W lipcu Hiszpanię odwiedziło o 75 procent mniej turystów, niż rok wcześniej. Zdjęcie: EPA/MORELL Dostawca: PAP/EPA.
W lipcu Hiszpanię odwiedziło o 75 procent mniej turystów, niż rok wcześniej. Zdjęcie: EPA/MORELL Dostawca: PAP/EPA.

Tegoroczny czerwiec był w Hiszpanii miesiącem o najmniejszej liczbie zagranicznych turystów, którzy przyjechali na urlop do tego kraju w okresie sezonu wakacyjnego. Przybyło ich tam aż o 97,7 proc. mniej w stosunku do analogicznego miesiąca w 2019 roku.

Jak poinformował w poniedziałek w komunikacie Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie, w czerwcu do Hiszpanii przyjechało zaledwie 204,9 tys. wczasowiczów.

Największą grupę zagranicznych urlopowiczów stanowili obywatele Francji – 64,8 tys. W porównaniu do czerwca 2019 roku było ich jednak o 93,2 proc. mniej. Wtedy przyjechało ich 9 milionów.

Rok wcześniej do końca maja do Hiszpanii przyjechało 38, 1 miliona turystów. W tym roku aż o 71.7 procent mniej – 10,78 miliona

Władze INE wskazały też na znaczący spadek wydatków zagranicznych turystów w Hiszpanii. Średnio w ciągu dnia każdy z nich wydawał w czerwcu br. 114 euro, czyli o 30 proc. mniej w porównaniu z takim samym miesiącem w minionym roku.

Z komunikatu INE wynika, że do rekordowo niskiej liczby zagranicznych turystów przyczynił się kryzys wywołany epidemią koronawirusa, a także istniejące restrykcje sanitarno-epidemiologiczne.

Organizacja turystyczna Exceltur z Madrytu przewiduje, że 2020 rok będzie najgorszym rokiem w historii hiszpańskiej turystyki. Szacuje, że aktywność tego sektora spadnie o 50 proc., a branża straci z powodu epidemii Covid-19 łącznie około 28 mln turystów.

Straty branży turystycznej mają sięgnąć 28 miliardów euro. Turystka jest jedną z głównych gałęzi hiszpańskiej gospodarki i przynosi około 12 proc. PKB kraju.

Comments are closed.