Wylęgarnia radykalnego islamu w podparyskim mieście

policjant z LBD we Francji
wojny w paryskim banlieu Fot. Twitter screen

Gazeta „Le Journal du Dimanche” ujawniła wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego rozwoju islamizmu w podparyskim Argenteuil, które leży w departamencie Val d’Oise. Miasto oplotły sieci radykalnych islamistów.

Działa tu kilka siatek islamistycznych, powiązanych z radykalnymi salafitami. W Argenteuil działają nielegalne „sale modlitewne”. W każdą środę prowadzi się tu „lekcje religii” dla dzieci. Nauczycielami są osoby, które przybyły tu „nielegalnie z Libii i Afganistanu”.

Senacka komisja śledcza ds. radykalizmu islamistycznego, opublikowała jeszcze 7 lipca swój raport. Stwierdza w nim, że we Francji salafici mają około 40 000 wyznawców. Ośrodkiem ich działania jest m.in. Argenteuil.

Mają tu swoją księgarnię i oficjalną szkołę koraniczną. „JDD” sprawdził, że szkoła powstała w grudniu 2011 roku, dzięki pozwoleniu nadanym przez byłego burmistrza Philippe’a Douceta (Partia Socjalistyczna). Zezwolenie na prowadzenie zajęć szkolnych oraz późniejsze pozwolenie na budowę budynku szkoły miasto wydało… nielegalnie.

Gazeta ustaliła, że projekt był „ewidentnie sprzeczny z zasadami określonymi w miejscowym planie urbanistycznym”. Pozwolenie cofnięto w 2016 r., ale szkoła działa…

Wpływ radykałów islamskich widać w życiu społecznym miasta. Nawet w handlu i usługach. Są tu np. osobne salony fryzjerskie dla kobiet noszących zasłony twarzy. Okna są zasłonięte, aby żaden mężczyzna nie zobaczył klientki z rozpuszczonymi włosami. Do tego powszechne sklepy halal itp.

Gazeta znajduje przykłady, że imamowie aktywnie wchodzą w politykę. W ich kazaniach pojawiają się zalecenia na kogo głosować w wyborach lokalnych. Imam Abu Omar z Maroka przed drugą turą wyborów samorządowych miał mówić wprost: ”użyj swojej karty do głosowania i wybierz kandydata, który jest najbardziej korzystny dla interesów muzułmanów, aby coś zmienić”. Abu Omar przyznaje, że poparcia szukało u niego kilka partii.

Wywiad DGSE obserwuje z uwagą sytuację w mieście i nawet prowadzi szkolenia urzędników. Chodzi o przeciwdziałanie radykalizacji postaw. Niepokój budzi np. przenikanie islamistów do klubów sportowych, czy szkół. Władze zapowiadają walkę z tzw. separatyzmem etnicznym. Przykład Argenteuil będzie tu dobrym sprawdzianem.

Źródło: JDD/VA

Comments are closed.