Jacek Wilk proponuje jeden podatek, który zastąpi WSZYSTKIE obowiązujące obecnie

Jacek Wilk. / foto: Konfederacja
Jacek Wilk. / foto: Konfederacja

Jacek Wilk, reprezentant wolnościowego skrzydła Konfederacji, wystosował rewolucyjną propozycję dla polskiego prawa podatkowego. Konfederata chce, by wszystkie obowiązując obecnie w Polsce podatki zastąpić jednym.

„Pracuję nad wolnościową ordynacją podatkową, w której WSZYSTKIE obowiązujące obecnie w Polsce podatki (z wyjątkiem wymaganego przez UE VATu z akcyzą) zastąpi powszechny podatek przychodowy” – napisał na Twitterze polityk.

Nowy podatek charakteryzowałyby:

  • stawka: 0,5% przychodu
  • inkasentem i płatnikiem jest bank, który po prostu potrąca 0,5% od każdego transferu i przelewa go Skarbowi Państwa (przy płatnościach gotówką – potrąca go u źródła płacący, przy sprzedaży detalicznej – automatycznie nalicza go kasa fiskalna)
  • nie mogą go uniknąć zagraniczne korporacje
  • żadnej księgowości.

„Podatek ten jest tak prosty w konstrukcji i poborze że nie jest potrzebne do jego rozliczania i płacenia prowadzenie ŻADNEJ RACHUNKOWOŚCI PODATKOWEJ oraz korzystanie z pomocy jakichkolwiek księgowych, prawników i doradców podatkowych – bez względu na wielkość biznesu” – napisał dalej Wilk.

Konfederata zapowiedział, że ma również pomysł na uproszczenie VAT-u „ale wszystko po kolei”.

Komentujący na Twitterze pozytywnie odnieśli się do pomysłu wolnościowca. Zauważyli, że taki podatek może nie podobać się jedynie księgowym i biurokratom.

Comments are closed.