Pasztet z gęsich wątróbek wywołuje spór o kulinarne dziedzictwo Europy

Foie gras Fot. Ilustr. Twitter

W dniach 19 i 20 września 2020 roku „gościem specjalnym” Europejskich Dni Dziedzictwa będzie regionalny produkt z Francji, czyli foie gras. Producenci udostępnią swoje gospodarstwa dla zwiedzających i odbędzie się promocja tego przysmaku.

Nie mogło jednak zabraknąć i protestów „obrońców praw zwierząt”. Dla nich to krok wstecz i promocja produktu, który powinien zostać zakazany.

Dla Nelly Tescari z Izby Rolniczej Pyrenees-Atlantiques ma to być promocja kuchni regionalnej. Władze departamentu zachęcają do odwiedzania farm, na których można się zapoznać z całym procesem produkcji foi gras, w tym także procesem przekarmiania gęsi.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wydarzenie, które ma przywrócić temu przysmakowi „dobrą opinię”. Cały sektor jest krytykowany przez organizacje zajmujące się prawami zwierząt, w niektórych krajach doprowadziły one nawet do zakazy sprzedaży specjału.

Hodowcy chcą przełamać stereotypy dotyczące takiej hodowli i pokazać m.in., że potrafią zadbać o dobrostan drobiu. Wszyscy hodowcy powtarzają, że nie mają nic do ukrycia.

Stowarzyszenie L214, które walczy o „prawa zwierząt” ostro krytykuje obecność producentów foie gras na Europejskich Dniach Dziedzictwa. Francuskie prawo z 2006 r. stwierdza, że „foie gras jest częścią dziedzictwa kulturowego i gastronomicznego, chronionego we Francji”. Dodaje, że nazwa „foie gras” oznacza wątrobę kaczki lub gęsi specjalnie tuczonej”.

Od lat kontrowersyjne jest karmienie „na siłę”, które zdaniem członków L214 nie jest konieczne. Pod naciskiem lobby pro-zwierzęcego wiele krajów europejskich zakazało takiego sposobu tuczu. Wegetarianie chcieliby nawet zastąpienia prawdziwego foie gras jakimś ersatzem roślinnym.

Trwa nawet spór o wiek tego pasztetu. Dla Zielonych to nie żadna „tradycja”, bo foie gras ma dopiero 200 lat. Producenci twierdzą, że przysmak wymyślili już ​Egipcjanie 4500 lat temu.

W internecie pojawiały się już filmy obrzydzające produkcję przemysłową tego specjału i popełniane nadużycia. Jednak 95% Francuzów zgadza się, że foie gras jest częścią francuskiego dziedzictwa i nie zamierza z zeń rezygnować.

Źródło: Le Point

Comments are closed.