Posłanki Lewicy z tęczą, Janusz Korwin-Mikke Źródło: PAP, collage
Posłanki Lewicy z tęczą, Janusz Korwin-Mikke Źródło: PAP, collage
REKLAMA

6 sierpnia 2020 roku 15. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, został zaprzysiężony na drugą kadencję. Ceremonia była wyjątkowa, bo odbyła się w czasie pandemii.

Konfederaci przyszli na zaprzysiężenie bez masek

Posłowie prawicowej opozycji spod szyldu Konfederacji pojawili się na zaprzysiężeniu, ale nie ubrali maseczek. Nie był to wyłącznie znak sprzeciwu wobec rządowych restrykcji, ale też zastosowanie się do słów ministra zdrowia z początku pandemii. Wtedy Łukasz Szumowski twierdził, że maseczki powinni nosić wyłącznie chorzy. Później często zmieniał zdanie.

REKLAMA

Lewica nawet w takiej chwili promowała LGBT

Posłanki Lewicy przed zaprzysiężeniem fotografowały się z tęczową flagą LGBT. Nie udało im się wnieść jej na ceremonię, ale znalazły inny sposób. Zamiast zastosować dress code przyjęty w cywilizowanych krajach – granat, czerń i biel – wybrały cyrkowe kolory. Ubrały też tęczowe maseczki. W ten sposób stworzyły na sali plenarnej „żywą tęczę”.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

No cóż, skoro ten kabaret sprawa im radość…

Orędzie Andrzeja Dudy

W swoim orędziu Andrzej Duda zapewniał, że jego światopogląd, który przedstawił podczas kampanii, nie zmienił się. Jednocześnie zaapelował o zakopanie różnic, które dzielą Polaków.

– Wierzę też w Boga. A jednocześnie wiem, że nie każdy musi w niego wierzyć, żeby szanować uniwersalne wartości i tradycje, z których wyrosła Polska. Bo szanują i doceniają je zarówno ludzie wiary, jak i osoby niewierzące. Polska znalazła się w Europie przyjmując chrzest w roku 966. Jesteśmy częścią Europy od 1054 lat. Nie zapominajmy o tym – stwierdził prezydent.

– Wierzę w dobrą przyszłość naszej ojczyzny. Wychodzimy ku niej naprzeciw z radością i nadzieją – bo już nie jeden raz przekonaliśmy się, że razem, wspólnie i solidarnie potrafimy dokonać rzeczy niezwykłych. Wierzę, że wykorzystamy największą od ponad 200 lat szansę dla naszego narodu, jaką daje posiadanie suwerennej, niepodległej, demokratycznej, a jednocześnie bezpiecznej Rzeczypospolitej. Boże, błogosław Polsce – mówił dalej.

Z dniem dzisiejszym – 6 sierpnia 2020 roku – Andrzej Duda zaczyna swoją drugą kadencję. Jest 15. prezydentem w historii Polski i 6. po 1989 roku.

REKLAMA