Lekarze alarmują: po 45 min. należy zdjąć maseczkę

maseczki/Kiedy należy nosić maseczkę, a kiedy nie? - oto jest pytanie. Foto: Pixabay
maseczka Foto: Pixabay

Według hiszpańskich lekarzy z Andaluzji maseczki, które nosimy, powinny być ściągane po 45 minutach użytkowania. Zbyt długie noszenie może doprowadzić do złego funkcjonowania układu oddechowego, albo zmian dermatologicznych na twarzy.

Zespół kierowany przez Gustavo de Luiza, szefa oddziału pulmonologii w prywatnym szpitalu Vithas Xanit Internacional pod Malagą, w specjalnym komunikacie poinformował, że “właściwe używanie masek ochronnych polega na regularnym ich zdejmowaniu”. Co to właściwie oznacza?

„Po 45 minutach od włożenia maski ochronnej powinna być ona zdjęta na krótki 5-minutowy odpoczynek” – podkreślili naukowcy. Podali też, że maksymalny czas noszenia to 60 min., po których należy zdjąć tkaninę zasłaniającą usta i nos na 10 minut.

„W sytuacji, kiedy posiadacz maski nie może jej zdjąć przez dłuższy okres, np. cztery lub pięć godzin, zalecana przerwa powinna zostać wydłużona o 30-60 minut” – zaznaczają hiszpańscy pulmonolodzy cytowani przez andaluzyjski dziennik „Diario Sur”.

Eksperci ocenili, ze maski chirurgiczne mogą być używane najdłużej przez cztery godziny zaznaczając, że w przypadku „nadmiernego zawilgotnienia” materiału należy wymienić ją wcześniej.

Lekarze podkreślili, że nieodpowiednie korzystanie z masek może doprowadzić do zakażenia układu oddechowego bakteriami lub grzybami. Również skóra jest narażona na schorzenia dermatologiczne.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Comments are closed.