48 osób zatrzymanych po awanturach tęczowych band. Chciały odbić z aresztu Michała Sz. podejrzanego o napad na działacza pro-life

48 osób zostało zatrzymanych po starciach z policja, kiedy bojówki lgbt próbowały odbić z aresztu Michała Sz. podejrzanego o napad na działacza za życiem. Zapowiadane są kolejne zamieszki. Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka
48 osób zostało zatrzymanych po starciach z policja, kiedy bojówki lgbt próbowały odbić z aresztu Michała Sz. podejrzanego o napad na działacza za życiem. Zapowiadane są kolejne zamieszki. Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka
REKLAMA

Zatrzymano 48 osób w związku z czynnym zbiegowiskiem, jakie miało miejsce w piątek w stolicy – podała w sobotę policja. Chodzi o protest dot. aktywistów lgbt. Czynności procesowe zostaną zrealizowane z udziałem obrońców, a o zatrzymaniach poinformowano prokuraturę.

W piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla bojówkarza LGBTWC Michała Sz. , który udaje, że jest kobietą i przedstawia się jako Margot ewentualnie Małgosia.

Chcące go odbić bojówki przeszły na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją – zaatakowany został m.in radiowóz. Policja zatrzymała najbardziej agresywne osoby.

REKLAMA

W związku z wczorajszym czynnym zbiegowiskiem zatrzymano 48-osób. Czynności procesowe zostaną zrealizowane z udziałem obrońców. Prowadzone będą także w związku ze znieważeniem policjanta jak również uszkodzeniem radiowozu. O zatrzymaniach poinformowano prokuraturę – poinformowała stołeczna policja na Twitterze.

W połowie lipca, zgodnie z decyzją sądu wobec Michała Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Sz. został wcześniej zatrzymany przez policję. Postawiono mu zarzuty w związku z czynnym udziałem w zbiegowisku przy ul. Wilczej. Sz. zarzucono, że 27 czerwca wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodził samochód marki renault master, poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą.

Łączna wartość strat – jak poinformowała prokuratura – wyniosła ponad 6 tys. zł na szkodę Fundacji „Pro-Prawo do Życia”. Działaczowi LGBT zarzucono również, że w trakcie zajścia przewrócił Łukasza K. na chodnik, czym spowodował u niego obrażenia w pleców i lewego nadgarstka. – Zarzut obejmuje także stosowanie przemocy polegającej na szarpaniu i popychaniu Łukasza K. w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zaprzestania nagrywania przebiegu zdarzenia – informowała prokuratura.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował o zastosowaniu wobec Michała Sz. dwumiesięcznego aresztu tymczasowego.

REKLAMA