Turcja otworzyła swe granice. Nielegalni imigranci znów ruszają na Europę. W ciągu kilku godzin Grecy zatrzymali kilkuset przybyszy. Zdjęcie: EPA/ZOLTAN BALOGH HUNGARY OUT Dostawca: PAP/EPA.
Obrazek ilustracyjny/Turcja otworzyła swe granice. Nielegalni imigranci znów ruszają na Europę. W ciągu kilku godzin Grecy zatrzymali kilkuset przybyszy. Zdjęcie: EPA/ZOLTAN BALOGH HUNGARY OUT Dostawca: PAP/EPA.

Przebywający w greckich ośrodkach imigranci mogą dostać 2 tys. euro w zamian za powrót do domu. Władze tego kraju przygotowały takie „stypendium” dla pierwszych 5 tys. chętnych. Skłonni skorzystać z takiej okazji są m.in. Irakijczycy.

Grecki program skierowany jest do imigrantów przebywających w ośrodkach tymczasowych na wyspach Leros, Samos, Lesbos, Kos i Chios. Na złożenie wniosków władze dają miesiąc, nie wykluczają jednak przedłużenia tego terminu.

Program rozpoczął się z opóźnieniem ze względu na pandemię. Aż 75 proc. środków potrzebnych do realizacji tego przedsięwzięcia pochodzi z funduszy europejskich. 2 tys. euro dla każdego z imigrantów decydujących się na opuszczenie Grecji ma ułatwić nowy start w kraju pochodzenia.

W ubiegłym roku z Grecji wyjechało około 4 tys. Irakijczyków. – Migranci wracający do domu czują się szczęśliwi, nowe życie rozpoczynają z godnością. Irak, ich kraj pochodzenia, wie, że ci ludzie mogę teraz wspierać lokalne społeczności i tamtejszą gospodarkę – mówił Giorgos Koumoutsakos, poseł Nowej Demokracji.

Michalkiewicz. The Movie

Grecki minister ds. migracji Notis Mitarachi zapowiedział, że pierwsze loty realizowane w ramach programu odbędą się już w ciągu najbliższych tygodni.

W ośrodkach dla imigrantów na greckich wyspach na Morzu Egejskim przebywa obecnie około 40 tys. osób. Według szacunków władz, liczba ta w całym kraju wynosi co najmniej 100 tys. W trakcie pandemii pod adresem greckich władz padło wiele słów krytyki w związku z warunkami panującymi w obozach dla imigrantów, w których zastosowano obostrzenia przyjęte ze względu na zagrożenie epidemiczne.

Źródła: aljazeera.com, xinhuanet.com