Indie kontra Chiny. Tysiące żołnierzy, czołgi i artyleria na granicy

Chiny
Chińska armia. Fot. ilustr. Wikipedia

Na granicy indyjsko-chińskiej rośnie napięcie. Indie domagają się, aby Chiny wycofały wojska z Depsang.

Indie wezwały Chiny do wycofania wojsk z sektora Depsang-Daulat Beg Oldie we wschodnim Ladakh. Domagają się też zaprzestania przez Chińczyków dalszych prac budowlanych w tym rejonie.

Sytuacja jest napięta i oba państwa zgromadziły armie na granicy. To tysiące żołnierzy, czołgi i artyleria.

Konflikt na równinach Depsang narastał od lat. Chiny i Indie mają bowiem różne stanowiska dot. przebiegu linii kontroli nad tym obszarem.

– Pod względem strategicznym, Równiny Depsang mają większe znaczenie niż obszary Pangong Tso i Gogra, gdzie impas dotyczący wycofywania wojsk utrzymuje się pomimo pięciu rund dialogu wojskowego na poziomie dowódców korpusu – wskazuje Eurokurier24.

– Obszar „wąskiego gardła” znajduje się około 18 km w głębi obszaru, który Indie uważają za swoje terytorium, chociaż chińska linia roszczeń znajduje się kolejne 5 km na zachód od niego. Ostatnie duże starcie wojsk na równinach Depsang, płaskowyżu położonym na wysokości 4800 m npm i około 35 km na południe od krytycznej przełęczy Karakorum, miało miejsce w kwietniu-maju 2013 roku – przypomina serwis.

Wówczas to chińscy żołnierze wtargnęli na 19 km do obozu w rejonie Raki Nalla. Spór został zażegnany dopiero po 21 dniach negocjacji.

Chińska armia rozmieściła wzdłuż granicy w Depsang ponad 12 tys. żołnierzy z czołgami i artylerią z 4. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej i 6. Dywizji Piechoty Zmechanizowanej. Natomiast Indie kilka brygad piechoty i brygadę pancerną.

Źródło: Eurokurier24

Comments are closed.